site.btaКаква ще е съдбата на "неслучилия се папа" Пиетро Паролин


В края на миналата седмица новият папа Лъв Четиринадесети реши да остави на позициите им членовете на ватиканското правителство. Автоматично при смъртта папа Франциск всички високопоставени кадри на Римската курия бяха задължени да подадат оставка, а новият папа после трябваше да избере кого да назначи начело на ватиканските ведомства. Сега Лъв Четиринадесети преназначи на постовете им досегашните ръководители на ватиканските дикастерии, но това ще бъде временно, докато той реши как ще изглежда окончателният вариант на правителството на Ватикана, отбелязват „Стампа“, „Домани“, „Кориере дела сера“, „Оупън онлайн“ и „Месаджеро“.
Безспорно с най-голям интерес ще се следи кой ще бъде избран за фигура номер две на Ватикана, а именно на поста държавен секретар. Досега това беше италианецът Пиетро Паролин. Сега той е преназначен временно на позицията. Дали обаче това временно преназначаване ще стане постоянно назначение?
Пиетро Паролин беше сочен за фаворит в надпреварата за нов папа. До последно букмейкърите залагаха именно на него. Италианската медия „Ти Джи Ком 24“ съобщи, че в началото на конклава именно Паролин е събрал най-много гласове. Но те не били достатъчни за избирането му за папа. За да не се бавят нещата и да не се стигне до блокаж на процеса, именно Паролин решил в крайна сметка да пренасочи към Робърт Франсис Превост гласовете, които били в негова подкрепа. Това е позволило на Превост да стане папа, а останалите кардинали са аплодирали Паролин. Подобна стъпка може да осигури сега на Паролин трайно връщане към поста на държавен секретар, отбелязва медията.
През уикенда в писмо до изданието „Джорнале ди Виченца“ кардинал Паролин заяви, че е бил впечатлен от това, че по време на най-интензивните моменти на конклава и след това, когато е било обявено името на победителя, Робърт Франсис Превост е запазил спокойствие, въпреки че животът му се е променил напълно. В писмото Паролин изразява радостта си, че толкова бързо е бил избран нов пастир на Църквата. „Новият папа е наясно с проблемите на днешния свят, както стана видно още от първите му думи, изречени от балкона на базиликата “Свети Петър“, когато той веднага спомена за “един разоръжен и разоръжаващ мир“, допълва Паролин. „Спокойствието на новия понтифик съм го долавял винаги и по времето, когато той беше само кардинал Превост“, спомня си още Паролин. Той добавя, че първо се е запознал с Превост, когато той е бил на мисии в Перу, а после е имал възможността да работи пряко с него през последните две години, след като папа Франциск го е повикал в Рим и го е назначил начело на Дикастерията за епископите. Паролин допълва, че Превост през годините е показал, че може да запазва спокойствие по време на спорове, да проявява балансираност в намирането на решения на проблемите, да се старае да проучва с разбиране ситуациите, в които работи и хората, с които общува, да проявява уважение, внимание и любов към всички. „Вярвам, че папа Лъв Четиринадесети, освен очевидно в благодатта на Господа, ще намери и в големия си опит като религиозен и пастирски служител, както и в примера, учението и духовността на великия отец Августин - когото цитира в първите си думи - средствата за ефективно изпълнение на служението, което Господ му е поверил, за благото на Църквата и на цялото човечество. Ние заставаме близо до него с нашата обич, с нашето послушание и с нашите молитви“, казва Паролин в писмото си.
Кой е всъщност Пиетро Паролин, когото някои медии наричат сега "неслучил се папа".
Кардинал Пиетро Паролин е роден на 17 януари 1955 г. в Скиавон, в провинция Виченца, в областта Венето. Баща му е на управител на железарски магазин, а майка му е начална учителка. И двамата му родители са набожни католици. Пиетро Паролин има брат и сестра. Когато той е на десет години, баща му загива в автомобилна катастрофа и това го дестабилизира психологически за известно време, припомнят италиански медии, сред които АНСА, „РАИ Нюз“ и „Скай Ти Джи 24“, както и сайтът на Кардиналската колегия.
Пиетро Паролин отрано усеща, че е призван да бъде духовник. Като малък докато другите деца играят на футбол, той обичал да играе на свещеник, разказват хора, които го познават от дете, цитирани от Франс прес, АНСА и „Стампа“. Паролин постъпва в семинарията във Виченца, когато е само на 14 години. Ръкоположен е за свещеник през 1980 г., когато е на 25 години. След това учи каноническо право в папския Грегориански университет в Рим. През този период се подготвя и за работа в дипломатическата служба на Ватикана. Завършва висшето си образование с дипломна работа относно епископалните синоди. Кариерата си на ватикански дипломат започва през 1986 г.
Първоначално е на мисия в Нигерия, а после заминава на работа в нунциатурата в Мексико, където помага за възстановяване на дипломатическите връзки между тази страна и Светия престол. После се завръща на работа в Държавния секретариат на Ватикана, ръководен от тогавашния генерален секретар Анжело Содано. На поста, който заема там, той отговаря за дипломатическите отношения с Испания, Андора, Италия и Сан Марино.
От 2002 до 2009, г. Паролин е заместник държавен секретар, отговарящ за връзките с държавите по света. По това време той направлява отношенията на Светия престол с такива страни, като Израел, Северна Корея, Китай и Виетнам. Ръкоположен е за епископ през 2009 г. от Бенедикт Шестнадесети. През 2013 г. Франциск го назначава за държавен секретар и година по-късно го ръкополага за кардинал и го назначава и в Съвета на кардиналите – консултативен орган, съветващ папите по въпроси, свързани с реформите в Църквата.
Паролин владее много добре френски, испански и английски език. Бил е на мисии и в Руанда и Венецуела. Играе роля в подобряване на отношенията между САЩ и Куба по време на президентството на Барак Обама.
Пиетро Паролин от години е високо ценен от светските дипломати като надежден папски представител на световната сцена и като човек със сходна траектория като тази на бившия дипломат, папа Свети Павел Шести.
Паролин използва дипломатическите си познания и способности по широка палитра от въпроси и установява голяма мрежа от дипломатически контакти, която не престава да се разраства. Той е заемал позиции по въпроси, свързани с ядреното разоръжаване, установил е контакти с управлявани от комунистически режими страни, като Виетнам и Китай, играл е и посреднически роли. Участвал е в усилията за одобряване и прилагане на Договора за ядрено неразпространяване.
Паролин е смятан за експерт по близкоизточните и азиатските въпроси. Той изигра ключова роля във възстановяване на преките контакти между Светия престол и Пекин през 2005 г. Заради този дипломатически пробив той си спечели похвали, но и доста критики от страна на противниците на правене на отстъпки пред Пекин. Светият престол и Китай подписаха през 2018 г. временно споразумение относно назначаването на католическите епископи в Китай, което породи противоречия в Църквата. То беше подновено през 2020, 2022 и 2024 г. Обикновени католици от Хонконг, от Китай, а също и почетният епископ на Хонконг, кардинал Джоузеф Цзън Цзъкюн, но също и влиятелни католици от Европа и от САЩ казаха, че това споразумение продава интересите на Църквата на комунистически Китай в най-лош момент. По този въпрос Паролин остана верен на линията си и не се впусна в спорове, а призова критиците на сделката да проявят търпение. Съгласно споразумението папата има право да назначава епископите в Китай, които обаче предварително са одобрени от Китайската комунистическа партия. До онзи момент Пекин смяташе, че китайските католици чрез Китайската патриотична католическа организация трябва да си избират епископите, като по този начин Пекин де факто контролираше процеса, а Ватиканът смяташе това за грях, но въпреки това тези епископи не бяха отлъчени от Църквата. Сега се смята, че Ватиканът има по-голяма роля в ръкополагането на епископи, но Пекин все пак си запазва думата по въпроса, което се възприема като отстъпка пред Пекин, направена от Ватикана.
Управлението на ватиканските финанси, водено от Паролин, също предизвика в някои аспекти критики. По време на коронавирусната пандемия във Ватикана бяха въведени едни от най-строгите изисквания за задължителна ваксинация, което също стана повод за недоволство към ватиканската управа, към която спада и Паролин.
Позициите на италианския кардинал срещу противозачатъчните също будят въпроси. Той също така е пламенен опонент на традиционната литургия на латински език, която според него пречи на развиването на Църквата като една децентрализирана и по-глобална институция.
Паролин поддържа приятелски връзки и с масоните в Италия, според твърденията на бившия велик магистър на италианския Велик масонски орден Джулиано Ди Бернардо.
Ккритиците на Паролин го дефинират като прогресивен модернист с глобална визия, прагматик, който поставя на първо място идеологията и дипломатическите решения пред истината на вярата. Поддръжници на Паролин казват, че той е храбър идеалист, изпълнен с желание за постигане на мир, че той владее до майсторство дискретността и арбитража при намирането на решения.
Паролин е един от малкото висши служители на клира, които могат да се похвалят, че са останали на поста си през целия понтификат на един папа. Отношенията му с Франциск са имали своите възходи и падения, но аржентинският папа често е изразявал признателността си към Паролин.
По някои от основните въпроси, дискутирани сега в Църквата, Паролин се е изказвал в различни интервюта. Той изрази готовност за преразглеждане на правилото за безбрачие за клира, като заяви, че безбрачието не е догма, но пък каза, че то е дар към бога, припомня Франс прес. Паролин е и за по-голяма демократизация на Църквата, отбелязва „Линкиеста“. Той изрази тъга си, когато ирландците одобриха през 2015 г. легализирането на еднополовите бракове и каза, че този резултат е поражение за човечеството, припомня „Република“. Относно евтаназията Паролин осъжда решението на някои страни да я легализират, защото според него това е арогантно поведение от страна на хората, поставящи се на едно ниво с Бог, когато става дума за решението кога да настъпи смъртта. Паролин е против аборта и сурогатното майчинство, наричайки ги сериозно накърняване на човешкото достойнство, припомня Франс прес. Паролин критикува и джендър теориите.
По отношение на израело-палестинския конфликт Паролин подкрепя решението за две държави и разкритикува плана на Доналд Тръмп за изселване на жителите на Газа. Той смята, че Израел има право на самозащита, но допълва, че не трябва да има непропорционалност в тази насока, припомнят „Ватикан нюз“, Ройтерс и „Нешънъл католик рипортър“.
Относно войната в Украйна неотдавна в интервю за „Република“ Паролин заяви, че ескалацията в Украйна поражда сериозно безпокойство и би било нечовешко украинците да бъдат лишени от правото им да се защитават. Според него обаче решението на конфликта трябва да бъде постигнато чрез преговори, но украинците са тези, които трябва да решат за какво те имат желание да преговарят или потенциално какви отстъпки те искат да направят. Паролин между впрочем се срещна през годините на войната в Украйна и с украинския президент Володимир Зеленски.
По отношение на миграцията преди две години Паролин заяви, че трябва да се положат усили за избягването на масова гибел на мигранти по време на така наречените "пътувания на надеждата", като това може да се постигне чрез "регулирането на миграционните потоци, така че миграцията да бъде безопасна", припомня „Ватикан нюз“. Според него е нужно по отношение на мигрантите да има приемане, при което да се отчита ситуацията, от която идват тези хора, но и ситуацията, в която се намират приемащите ги общества.
По отношение на администрацията на Доналд Тръмп в интервю за „Република“ Паролин каза, че подходът на администрацията на Тръмп е „много различен от този, с който сме свикнали". Той намекна, че не одобрява едностранните американски действия. „Ватиканът е последователен в подкрепата си за многостранния подход и вярва, че международното право и консенсусът между държавите винаги трябва да бъдат насърчавани", каза той. Паролин обаче се срещна в средата на април с американския вицепрезидент Джей Ди Ванс, който е твърд поддръжник на Тръмп.
Паролин има спокоен темперамент, той е обиколил целия свят, познат е на много политически лидери, познава механизмите на Римската курия, отбелязва Франс прес в биографична справка. Паролин е дефиниран като опитен дипломат и като фин технократ. Паролин не страни от медиите, но проявява предпазливост в общуването си с тях, посочва още агенцията. Паролин присъства на големи международни срещи на върха, където представя позициите на Ватикана по ключови въпроси, от войната в Украйна и конфликта в Газа през екологията до миграцията, припомня Франс прес.
Каква ще бъде сега финалната съдба на "неслучилия се папа"? Според „Монд“ Паролин не е излязъл от конклава като пораженец, а като онзи, който е допринесъл за избирането на нов папа.
Според „Месаджеро“ ще са необходими няколко месеца на папа Лъв Четиринадесети, за да състави финалното правителство на Ватикана.
/ГГ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина