site.btaЕвропейският парламент обсъжда днес какъв да бъде отговорът на ЕС на налаганите от САЩ мита


Европейският парламент, Европейската комисия и Съветът на Европейския съюз ще обсъдят днес единния отговор на ЕС на митата, налагани от САЩ и ще разгледат възможностите за развиване на търговските възможности на ЕС в други части на света.
Също днес евродепутатите ще обсъдят и какви приоритети да заложат за дългосрочния бюджет на ЕС след 2027 г. Членовете на ЕП се стремят към значително по-амбициозна програма в дългосрочен план, тъй като настоящият бюджетен таван от 1 процент от брутния вътрешен продукт за справяне с нарастващия брой кризи и предизвикателства вече не е достатъчен, като например в контекста на оттеглянето на подкрепата на САЩ в световни конфликти.
В новата ситуация ЕС ще трябва да отделя повече средства за подкрепа на Украйна във войната с Русия. Със сегашните си действия парламентът цели да оформи приоритетите си преди изготвянето на предложението на ЕК през юли.
Във връзка с войната в Украйна в четвъртък ЕС ще гласува за нови търговски облечения за вноса от Украйна. С регламента на ЕС относно временните мерки за либерализирането на търговията, допълващи търговските отстъпки за украински продукти, от 4 юни 2022 г. ЕС отмени вносните мита и квоти за Украйна.
Срокът беше удължаван три пъти, като настоящият изтича на 5 юни тази година. Очаква се при подновяването на удължаването фокусът да бъде върху търговията с желязо и стомана, осигуряващи жизненоважни приходи от износ за Украйна.
Във фокуса на дискусиите в Страсбург ще бъдат и Балканите. Депутатите днес ще обсъдят, а утре ще гласуват по въпроса до каква степен Косово и Сърбия са напреднали в усилията си за присъединяване към ЕС и какви реформи трябва да бъдат въведени в тези страни. Очаква се ЕП да насърчи Сърбия да подобри вътрешнополитическия си диалог, а Косово – да въведе съдебни реформи. Евродепутатите и преди са призовавали ЕС да предприеме мерки за подновяване диалога между Белград и Прищина.
От миналата година в Сърбия се провеждат протести, започнали след трагедията в Нови Сад на 1 ноември, когато козирката на жп гарата в града рухна и отне живота на 16 души. По време на многохилядните протести в страната беше съобщено и за упражняване на насилие срещу антиправителствени протестиращи. Миналия месец парламентарната комисия по външни работи прие доклад, в който се казва, че исканията на протестиращите студенти в Сърбия съответстват на необходимите реформи за членство в ЕП.
Тема в европарламента ще бъде и 80-ата годишнина от края на Втората световна война с капитулацията на Германия на 8 май 1945 г. С тържествена церемония и в присъствието на ветерани ЕП утре ще отбележи това историческо събитие, а в дебат в четвъртък депутатите ще обсъдят какво означава краят на Втората световна война за свободата, демокрацията и сигурността на Европа в наши дни.
/ИТ/МИД/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина