site.btaЗападният печат коментира отстраняването на Майк Уолц от поста съветник по националната сигурност


Американският президент Доналд Тръмп разпореди най-голямото кадрово разместване в новата си администрация, като замени съветника си по националната сигурност Майкъл Уолц с държавния секретар Марко Рубио, който ще изпълнява временно длъжността и същевременно ще бъде първи дипломат на страната, съобщава американският вестник "Вашингтон пост". Тръмп заяви, че номинира Уолц за посланик в ООН.
Решението показва разочарованието на Тръмп от това, че по-рано Уолц включи журналист в групов чат за военните операции в Йемен, както и разочарованието от назначаването от Уолц на служители, считани за нелоялни към президента, коментира вестникът.
"Вашингтон пост" обяснява, че това е първият случай от десетилетия насам, в който президентът на САЩ назначава един и същи човек за държавен секретар и съветник по националната сигурност. Същата ситуация е наблюдавана за последен път, когато президентът Ричард Никсън възлага тези отговорности на Хенри Кисинджър, поверявайки на един човек извънредни правомощия по отношение на вътрешната и външната сигурност на Америка.
Според изданието оттеглянето на Уолц от Белия дом е загуба за републиканските "ястреби", които са виждали в Уолц човек, който може да насочи президента към по-агресивни военни варианти спрямо Иран и други противници на САЩ. Очаква се обаче временното назначаване на Рубио, също "ястреб" във външната политика, да потуши всички критики отдясно, прогнозира вестникът.
"Екипът по национална сигурност на Тръмп беше изключително слаб още преди отстраняването на Уолц", извежда в заглавие американското издание на сп. "Политико".
Загубата на Майк Уолц като съветник по националната сигурност не е толкова голяма промяна, той така или иначе никога не е имал голяма власт, коментира списанието. Един от интригуващите аспекти на втората администрация на Тръмп е как никой, освен самия Тръмп, няма много власт по въпросите на външната политика и националната сигурност, смята "Политико".
Според изданието това е необичайна ситуация, която тревожи много специалисти в областта на националната сигурност. При управлението на повечето съвременни президенти Съветът за национална сигурност изпреварва по правомощия други институции, за да има водеща роля по ключови въпроси на външната политика и националната сигурност, обяснява списанието и коментира, че въпреки това Уолц се е борил да получи одобрение дори за персонала, който назначава, и някои от избраните от него служители са били уволнени след оплаквания от крайнодесен съюзник на Тръмп - поразителен пример за слабост.
Държавният секретар Марко Рубио има шанс да се превърне в главната външнополитическа сила зад трона на Тръмп, добавя "Политико". Рубио може да се окаже доста натоварен в опитите си да се справи и с двете длъжности, докато в същото време служи на непредсказуем президент, който не винаги е проявявал уважение към него, коментира "Политико".
Списанието пише още, че някои специалисти в областта на националната сигурност предполагат, че даването на Рубио и на двете длъжности подчертава колко малко власт имат тези два поста при Тръмп. Съществува и въпросът колко дълго Рубио може да изпълнява ефективно и двете длъжности, особено като се има предвид колко много се очаква да пътува държавният секретар, добавя "Политико".
Рубио, когото Доналд Тръмп нарича "Малкия Марко", се превърна в един от най-влиятелните фактори в администрацията на президента, пише британският вестник "Гардиън".
Според вестника е малко вероятно Рубио да остане в историята като също толкова значима личност за САЩ като Кисинджър. "И все пак, преди два месеца кой изобщо би предположил, че някогашният "Малък Марко" ще държи в ръцете си лостовете на властта на две отделни институции?", коментира "Гардиън".
Чък Шумър, който представлява Демократическата партия в Сената, приветства уволнението, но заяви пред британското издание, че според него министърът на отбраната Пийт Хегсет най-много заслужава да изгуби работата си.
"Те трябва да уволнят него, но вместо това уволняват неправилния човек. Трябва да уволнят Хегсет", каза той в Капитолия.
Според изданието Уолц е имал и други "издънки" пред Тръмп. Съобщава се, че той и други членове на Съвета за национална сигурност са използвали личните си акаунти в електронната поща "Джимейл" (Gmail), за да извършват правителствени дейности.
Друг британски вестник "Телеграф", пише, че Уолц е изпаднал в немилост заради две от ключовите жени в света на Тръмп. Лаура Лумър, част от верните привърженици на движението МАГА ("Да направим Америка отново велика"), превърна в своя мисия да изгони всеки, когото смята за нелоялен към президента, като вчера тя поиска Уолц да бъде сменен. Според друга информация Уолц е загубил доверието на Сюзи Уайлс, началник на канцеларията на Тръмп и втората най-влиятелна фигура в Белия дом.
Вестник "Ню Йорк таймс" обръща внимание на друга тема - сделката между САЩ и Украйна за редкоземните елементи.
Изданието съобщава, че картите, показващи минерални залежи за трилиони долари, разпръснати из Украйна, се основават до голяма степен на остарели проучвания, а изготвянето на нови такива може да отнеме няколко години, твърдят експерти. Добивът от находищата може да не е лесен и инвеститорите ще трябва да вкарат милиарди в Украйна, коментира вестникът.
Енергийната инфраструктура на страната, която продължава да бъде обстрелвана от руски ракети и дронове, ще трябва да бъде ремонтирана и модернизирана, за да осигури огромните количества енергия, необходими за поддържане на минните дейности, добавя "Ню Йорк таймс".
/ДИ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина