site.btaАП: Филипините сключиха военен пакт с Нова Зеландия на фона на все по-настъпателните действия на Китай в Южнокитайско море


Филипините подписаха днес военен пакт с Нова Зеландия, който позволява на силите им да провеждат съвместни учения на фона продължаващото изграждане на съюзи в областта на сигурността от страна на Манила заради все по-настъпателните действия на Китай в оспорваните води на Южнокитайско море, предаде Асошиейтед прес.
Президентът на Филипините Фердинанд Маркос-младши присъства на церемонията в Манила, на която министърът на отбраната Гилберто Теодоро-младши и новозеландската му колежка Джудит Колинс сключиха Споразумение за статута на гостуващите сили.
Споразумението определя правната рамка, която позволява военни ангажименти на двете страни, включително съвместни военни учения на територията на другата страна, както и други съвместни дейности. Той бе одобрен от новозеландските власти, но все още трябва да бъде ратифициран от Сената на Филипините, за да влезе в сила.
"Тези партньорства станаха много важни с оглед на всичко, което се случва", каза президентът Маркос младши по време на церемонията.
Китай не одобрява съюзите в областта на сигурността, които Манила, един от най-верните съюзници на САЩ в Азия, сключват при управлението на Маркос-младши, отбелязва АП.
"Агресивните" действия на Китай в Южнокитайско море трябва да бъдат възпрени, а действията на Пекин нанесоха големи щети на добрата воля, която китайският народ би трябвало да има, заяви Теодоро. Той подчерта, че мирът е най-добре подкрепен с устойчивост и възпиране.
Когато Филипините подписаха подобно споразумение с Япония през юли, китайското външно министерство заяви, че регионът не се нуждае от "военни блокове, още по-малко от малки групи, които да провокират конфронтации между блоковете или нова Студена война".
Китай претендира за почти цялото Южнокитайско море и е разположил флотилии на бреговата охрана и военноморските сили, както и предполагаеми кораби т. нар. Китайска военноморска милиция (най-малката от трите сили за брегова охрана), за да охранява това, което според Пекин е негова територия. Пекин използва водни оръдия и опасни блокиращи маневри срещу филипинската брегова охрана и риболовни кораби в спорните води, като в редица случаи предизвиква сблъсъци, които водят и до ранени. Виетнам, Малайзия, Бруней и Тайван също предявяват претенции, които са в противоречие с тези на Китай, но през последните две години териториалните сблъсъци между Пекин и Манила са особено ожесточени, отбелязва АП.
/ЛМ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина