site.btaВъведената в Малта схема за получаване на гражданство срещу инвестиции е в нарушение на правото на ЕС, постанови Европейският съд


Действащият в Малта закон за ускоряване на натурализацията на чуждестранни инвеститори противоречи на правото на Европейския съюз, постанови днес Съдът на ЕС в Люксембург, предаде ДПА.
„Държава членка не може да предоставя своето гражданство, а по същество и европейско гражданство, в замяна на предварително определени плащания или инвестиции“, пише в прессъобщение на Съда на ЕС.
„Това по същество означава придобиването на гражданство да се превърне в обикновена търговска сделка“, допълва съдът.
Съдиите застанаха на страната на Европейската комисия, която подаде иск срещу измененията на Закона за гражданството на Малта от 2020 г.
Преработеният закон позволява на инвеститорите, които отговарят на определен списък от финансови изисквания, да кандидатстват за малтийско гражданство, след като са пребивавали в страната в продължение на 12 месеца.
Условията включват притежаване на недвижим имот на стойност 700 000 евро (798 000 долара) или плащане на годишен наем в размер на най-малко 16 000 евро, внасяне на голяма сума пари в полза на малтийското правителство или дарение на неправителствена организация.
Малта „трябва незабавно да изпълни решението на Съда на ЕС“, заяви съдът. Ако страната не успее да го направи, Еврокомисията може да заведе друг иск, с който да поиска финансови санкции.
Малта е единствената страна от ЕС със схема за гражданство срещу инвестиции или така наречените „златни“ паспорти, която от години се оспорва от институциите на ЕС.
Кипър прекрати своята схема за гражданство срещу инвестиции през 2020 г. Парламентът на България гласува да прекрати подобна практика през 2022 г.
„Тези схеми подкопават принципите на искрено сътрудничество, справедливост и недискриминация“, пише Европейският парламент в доклад през 2024 г.
„Те превръщат в стока правото на гражданство и пребиваване в ЕС и отслабват системите за контрол и надлежна проверка, като по този начин създават рискове от корупция, пране на пари, заплахи за сигурността и укриване на данъци“, се допълва в доклада.
Руските граждани представляваха най-големия дял от кандидатите за такива схеми преди пълномащабната инвазия на Русия в Украйна през февруари 2022 г., посочва Европарламентът.
/ГГ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина