site.btaРъководителят на еврейския съвет в Германия се опасява от възхода на "Алтернатива за Германия"


Председателят на Централния съвет на евреите в Германия Йозеф Шустер изрази загриженост от възходящите резултати от социологическите проучвания в национален мащаб за крайнодясната партия "Алтернатива за Германия" (AзГ), предаде ДПА.
Шустер днес заяви пред портала Web.de News, че партията е с висока подкрепа в цяла Германия, което той никога не би си представил.
Понастоящем AзГ достига подкрепа 21-23%. Това я поставя на второ място след консервативния блок ХДС/ХСС. Междувременно канцлерът Олаф Шолц и неговите социалдемократи, както и другите му коалиционни партньори, се представят слабо.
През следващата година ще се проведат избори в източните провинции Бранденбург, Саксония и Тюрингия. В тези провинции AзГ напоследък получава повече от 30 % от гласовете.
"Аз съм на мнение, че не трябва да има никакво сътрудничество от страна на демократичните партии с партия, която в голяма степен е националистическа, расистка и популистка", каза Шустер.
AзГ е "партия, която очевидно въплъщава и нацистките идеали", каза той.
Шустер заяви, че не трябва да има никакво сътрудничество и никакви споразумения с AзГ, дори на общинско ниво.
Председателят на Централния съвет на евреите в Германия каза още: "Ако партия като AзГ някога стане част от федералното правителство, ще трябва сериозно да се замислим дали живот за евреите в Германия все още ще бъде възможен."
/ПЙ/
news.modal.header
news.modal.text