site.btaБайдън организира втората среща на върха за демокрацията на фона на съмнения за постигнатия напредък


Лидери от цял свят се събират днес и утре на виртуален форум на върха, наречен Среща на върха за демокрацията - втората подобна проява, организирана от САЩ. Според критиците на това събитие то илюстрира колебливия напредък, постигнат от администрацията на Байдън в подкрепата на човешките права и демокрацията - един от фокусите на неговата външна политика.
В започващото днес събитие участват 120 страни, организации на гражданското общество и технологични компании. В проявата участват стратегически важни за състоянието на демокрацията страни, във връзка с които правозащитни групи са изразявали опасения, като например Индия, Полша и Израел.
Правозащитници похвалиха администрацията на Байдън за това, че привлича общественото внимание към демокрацията, но казаха, че няма особени доказателства, че страните, които се включват в срещата на върха, са постигнали напредък в подобряването на състоянието на своите демокрации и че няма официален механизъм, по който участниците да бъдат заставени да се придържат към скромните ангажименти, поети от тях на първата им среща на върха.
Администрацията на Байдън също така изглежда проявява неохота да вземе трудни решения, които са необходими, за да покаже тя, че поставя човешките права в центъра на външната си политика, казват експерти.
"Мисля, че тази администрация, като всяка друга администрация, просто откри, че това е прекалено трудно", заяви Тес Макенери, работила по проблеми на човешките права в администрацията на Байдън до август 2022 г., а сега работеща за Проекта за демокрация в Близкия Изток.
Тя добави, че тъй като САЩ не могат да променят драстично отношенията си със страни, които са от жизненоважно значение за стратегическите им интереси, като Индия, "вместо това организираме среща на върха".
Справяне с диктатори
Кризи като войната в Украйна само направиха още по-трудна целта на Байдън да обедини демокрациите срещу автократичните управници.
Вашингтон обвини Русия в извършването на зверства по време на руската инвазия в Украйна и обедини други страни в подкрепа на Киев. Но това понякога се случваше за сметка на твърдата линия в подкрепа на демокрацията и човешките правата на други места, включително във Венецуела, където през март пристигна американска делегация, за да се опита да убеди авторитарното ѝ правителство да добива повече петрол.
"Администрацията на Байдън стигна толкова далеч, че преговаря с един диктатор, за да се противопостави на друг", показвайки готовност да остави настрана принципите, за да се справи с належащи проблеми, заяви Кристофър Хернандес- Рой, работещ за Центъра за стратегически и международни изследвания.
Официални представители от САЩ отхвърлят упреците, че Вашингтон е смекчил критиките си и действията си във връзка с отстъпленията в сферата на човешките права и демокрацията, но казват, че са наясно, че са отправяни "основателни упреци" към администрацията по този въпрос.
"Ще защитавам факта, че въпросът за човешките права се повдига във всички двустранни отношения, които поддържаме", заяви високопоставен служител на администрацията на Байдън.
Първоначално замислена като среща на живо, първата Среща на върха за демокрацията се проведе виртуално заради КОВИД-19. Втората среща на върха беше забавена с няколко месеца и сега също ще се състои предимно онлайн.
Виртуалният формат също така засилва усещането, че срещата не се ползва с такъв голям приоритет, което прави по-трудно за участниците да предлагат дръзки реформи, казва активист от организация на гражданското общество, който пожела анонимност за изказването си, защото участва в организирането на срещата на върха.
Тази година съдомакини на срещата ще бъдат САЩ, Коста Рика, Замбия, Нидерландия и Южна Корея - една договорка, която според представители на САЩ ще насърчи страните да бъдат по-ангажирани с процеса.
/Асен Георгиев, БТА/
/ГГ/
news.modal.header
news.modal.text