site.btaКакви промени настъпиха в Либия след три дни на ожесточени сблъсъци между съперничещи си групировки в столицата Триполи


ООН изрази вчера дълбоко безпокойство след тридневните ожесточени сражения в столицата на Либия - Триполи, между силите, лоялни на правителството, и влиятелни въоръжени групировки, които властите се опитват да разформироват, предаде Франс прес.
„Обезпокоена от ескалацията на насилието в Триполи“, Международната организация по миграция (МОМ) на ООН заяви, че се опасява от „сериозен риск от масово разселване и опасност за цивилното население“. Турция, която подкрепя правителството в Триполи, обяви, че се готви да евакуира всички свои граждани, които пожелаят това.
Вчера насилието в Триполи затихна, но училищата останаха затворени, както и летището, обслужващо столицата. По информация на журналисти от АФП много от магазините бяха затворени, с изключение на няколко магазина за хранителни стоки и пекарни.
Първоначалните сблъсъци избухнаха в понеделник вечерта в центъра на Триполи след убийството на Абделгани „Гениуа“ ал Кикли, ръководител на Апарата за поддържане на стабилността (СПС) към президентския съвет на Либия, могъща въоръжена групировка, базирана в квартал "Абу Салим" в южната част на Триполи, чието влияние според анализатори се беше превърнало в заплаха за ръководителя на правителството в Триполи Абделхамид Дбейба.
По официални данни при продължилите до сряда сражения между АПС и групировки, лоялни на Дбейба, са загинали най-малко шестима души освен Ал Кикли.
Министерството на отбраната на Либия обяви в сряда след ожесточените сблъсъци между съперничещи си милиции в Триполи в началото на седмицата, че огънят е прекратен, съобщи ДПА.
Неутрални сили за сигурност бяха разположени в ключови райони на столицата в опит да овладеят насилието и да възстановят реда, съобщи министерството. Правителството подчерта, че няма да толерира присъствието на въоръжени групи, действащи извън държавната власт.
Военизираното подразделение на Ал Кикли, считано за една от най-влиятелните групировки, които не са свързани с правителството, влезе в понеделник в сблъсък с Бригада 444 - въоръжена групировка, лоялна на премиера Дбейба, посочва ДПА.
Наблюдатели смятат, че боевете са част от продължаващата борба за власт между съперничещите си фракции в Триполи.
Въпреки прекратяването на ожесточените сблъсъци, в изявление от вчера поддръжниците на АПС предупредиха, че убийството на техния лидер „само затвърждава решимостта им да преследват безмилостно замесените, където и да се намират“. Според семейството му Ал Кикли е бил застрелян при засада, когато е отишъл в казарма, принадлежаща на лоялна на правителството групировка - Бригада 444, отбелязва АФП.
В същия ден Международният наказателен съд (МНС) обяви, че Либия е признала юрисдикцията на съда по отношение на евентуални военни престъпления и репресии, извършени в северноафриканската страна от 2011 г. насам.
„Тази декларация, получена днес, представлява важна стъпка към нова ера на колективни действия между МНС и Либия в търсене на справедливост“, заяви главният прокурор на МНС Карим Хан.
След свалянето от власт и смъртта на диктатора Муамар Кадафи през 2011 г. Либия се управлява от две съперничещи си ръководства: признатото от ООН правителство на Дбейба в западна част на страната и друго, оглавявано от Фатхи Башага в източната част, контролирано и подкрепяно от влиятелния маршал Халифа Хафтар.
След убийството на Ал Кикли Дбейба разформирова свързаните с него структури за сигурност и заговори за „решителна стъпка към ликвидирането на незаконните групировки“ в Триполи.
Експерти смятат, че Дбейба се опитва да си върне контрола след години на толерантност от страна на неговото правителство към безбройните въоръжени групировки, които си поделят столицата и нейните ключови институции, посочва АФП.
Като свидетелство за високото напрежение в столицата в сряда вечерта жителите на квартал „Абу Салим“, бастион на АПС, които протестираха пред централата на групировката с искане нейните структури да напуснат района, бяха обстрелвани. При този инцидент не се съобщава за жертви, отбелязва АФП.
От вторник до късния следобед в сряда се стигна до нови ожесточени сблъсъци между влиятелната въоръжена групировка, наречена „Радаа“ („Възпиране“), и Бригада 444, лоялна на правителството на Дбейба, след като министър-председателят обяви разпускането на „Радаа“.
Няма официални данни за броя на жертвите, но Либийският червен полумесец съобщи, че е открил тяло в автомобил.
Разпускането на „Радаа“ предизвика вълнение в нейния бастион - квартал „Сук ал Джумаа“, където в сряда вечерта на демонстрация се събраха повече от 500 души, които издигнаха лозунги срещу Дбейба.
За разлика от АПС, чиито лидери са издирвани от МНС за престъпления, групировката „Радаа“ е сравнително уважавана, въпреки че управлява затвори, считани за незаконни. Нейните салафитски членове се занимават с трафик на наркотици и джихадистки тероризъм.
Мисията на ООН в Либия многократно призова за спокойствие, като изрази безпокойство, че „ситуацията може бързо да излезе извън контрол“. Тя призова за прекратяване на сраженията и за „незабавно завръщане на всички въоръжени групировки в казармите им“.
Най-малко шест посолства, сред които тези на САЩ и Европейския съюз, изразиха своето безпокойство. Турция призова за прекратяване на огъня и за диалог.
„Остава открит въпросът дали тези сблъсъци подкопават или укрепват властта на Дбейба“, каза Клаудия Газини от Международната кризисна група пред АФП.
„Несигурността се е засилила значително, особено по отношение на запазването на властта на Дбейба, която сега е по-малко сигурна, отколкото преди седмица“, каза пред АФП друг специалист - Джалел Харчауи.
По думите му, ситуацията е „най-опасната“ от 14 години насам поради пристигането в Триполи на масирани войскови подкрепления: от запад за силите на „Радаа“ и от Мисрата (на 200 км източно от столицата) за правителството на Дбейба.
/ГГ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина