site.btaИспания и Бразилия направиха шоу с шест гола, за "Ла Фурия" две дузпи реализира Родри

Снимка: AP Photo/Jose Breton

Бразилската звезда Винисиус Жуниор – основен обект на расистки обиди в испанското първенство, имаше спокоен ден в това отношение по време на контролната среща с Испания, завършила 3:3. Срещата, наречена условно "One Skin" с идеята, че на всички хора кожата е една и съща, беше използвана от бразилското крило на Реал (Мадрид) за да пропагандира борбата с проблема и да призове за по-голяма нетърпимост към него.

Бразилия стигна до равенство 3:3 в 96-ата минута от дузпа, след като в 87-ата – пак от 11-метров удар, Родри направи 3:2 за домакините на стадион "Сантяго Бернабеу".

След 35 минути игра домакините водеха с 2:0 благодарение на друга дузпа, пак вкарана от Родри в 12-ата минута, и последващо попадение на Дани Олмо след асистенция на топ-таланта на Барселона Ламил Ямал. Но пет минути след началото на второто полувреме – 17-годишният играч на Палмейрас Ендрик Фелипе Мораиш де Соуза и бъдещо попълнение на Реал (Мадрид), изравни. Само преди три дни той вкара и дебютното си попадение за Бразилия.

В знак на солидарност със съотборника си път бразилските футболисти излязоха на терена за загрявката и изпълнението на националните химни със суичъри с надписи "Една кожа, една идентичност". С такава нагласа беше организирана и контролата от двете федерации. Всичко ескалира максимално във Валенсия преди 10 месеца. Мнозина вярваха, че инцидентът ще бъде повратна точка срещу расизма във футбола в Испания, но друга вълна от расистки обиди, насочени към Винисиус, дойде само преди дни и явно показа, че публиката няма да спре.

Ламин Ямал пък участва в изработването и на трите гола за Испания и Беше аплодиран бурно от публиката в Мадрид при смяната си в края на срещата, въпреки че е играч на големия съперник Барселона. Винисиус, който ден преди мача на пресконференция се разплака от нестихващите обиди персонално към него, също беше дълго аплодиран при смяната в 71-ата минута.

В 13-ата минута Ямал направи пробив отдясно и беше повален от Жоао Гомеш в наказателното поле, а Родри вмкара наказателния удар за 1:0. Винисиус отправи първия удар към вратата на Бразилия в 17-ата, но ударът излезе слаб и не затрудни вратаря Унай Симон. В 36-ата минута Дани Олмо удвои след хитър пас на Ламин Ямал и мушкане на топката между краката на бразилския защитник Бералдо. Пет минути преди края Родриго върна едно попадение за гостите след грешно решение на вратаря Унай Симон.

В края на срещата двата отбора получиха по една дузпа за крайното 3:3. Най-напред Родри вкара след фаул срещу Ямал, а Ендрик даде топката на Лукас Пакета да изравни в 6-ата минута на добавеното време.

Към 17:36 на 27.04.2024 Новините от днес