site.btaТадей Погачар е победителят в 107-мата Обиколка на Италия, Тим Мерлие триумфира в последния етап в Рим

Тадей Погачар е шампионът в Обиколката на Италия през 2024 година / снимка: АП/Andrew Medichini

Словенецът Тадей Погачар спечели 107-мото издание на Обиколката на Италия.

25-годишният Погачар финишира безпроблемно във финалния 21-ви етап - 125 километра по улиците на Рим, и за първи път в кариерата си печели "розовото трико".

За Погачар това е общо трета победа в голяма обиколка след триумфите му през 2020 и 2021 година в "Тур дьо Франс". За Словения пък това е втори пореден триумф в "Джиро д'Италия", тъй като през 2023 година в розово бе облечен Примож Роглич.

Погачар водеше в генералното класиране от втория етап и до края на "Джирото" не остави никакви съмнения, че е най-добрият колоездач в състезанието, а вероятно и в света в момента.

Заключителният етап обаче отиде на сметката на белгиеца Тим Мерлие от Соудал Куик-Степ. На финала, който бе в близост до Колизеума, Мерлие успя да получи най-добра позиция на финалната права и запази първата позиция. Той финишира с време от 2 часа, 51 минути и 50 секунди.

Втори с равно време остана носителят на "цикламената фланелка" Джонатан Милан (Лидл-Трек). Италианецът, който се стремеше към четвъртата си етапна победа в състезанието, спука гума само осем километра преди финала и загуби близо 45 секунди. Той успя да се върне в основната група и дори да излезе на позиция за атака на първото място, но на финалната права нямаше краката, с които да се състезава с Мерлие.

Трети в етапа завърши австралиецът Кейдън Гроувс от Алпецин-Декьонинк.

Времето, с което Погачар спечели Обиколката на Италия, която тази година бе 3400,8 километра, е 79 часа, 14 минути и 3 секунди. Втори на 9:56 минути остана колумбиецът Дани Мартинес от Бора-Хансгрое. Трети на 10:24 минути е 38-годишният британец Герайнт Томас от Инеос.

При младите колоездачи първи е италианецът Антонио Тибери от Бахрейн-Викториъс. Той завърши пети в генералното класиране на 12:49 минути от Погачар и на 42 секунди зад четвъртия Бен О'Конър (Австралия/Декатлон).

Погачар е победител и при катерачите. Той взима "синьото трико" с общо 270 точки, оставяйки зад себе си италианеца Джулио Пелицари (Бардиани) и германеца Георг Щайнхаузер (Едюкейшън Фърст).

Второто място на Милан в днешния ден пък не му попречи да завоюва "цикламеното трико". Той завършва Обиколката на Италия с 362 точки, като изпреварва Гроувс (225 точки) и Мерлие (193 точки).

Към 15:03 на 17.06.2024 Новините от днес