site.btaИталианският пилот Франческо Баная спечели Гран при на Каталуния в клас MotoGP

Италианският пилот Франческо Баная спечели Гран при на Каталуния в клас MotoGP
снимка: Joan Monfort /AP Photo

Първенецът от последните два сезона Франческо Баная (Италия, Ducati Lenovo Team) спечели състезанието за Голямата награда на Каталуния (Испания) в клас MotoGP, шести кръг от Световния шампионат по мотоциклетизъм на писта.

Баная финишира първи за 41:18.138 минути, изпреварвайки лидера в класирането при пилотите испанеца Хорхе Мартин (Испания, Prima Pramac Racing) с 1.740 секунди.

На трето място завърши шесткратният шампион Марк Маркес (Испания, Gresini Racing MotoGP™), с изоставане от 10.491 секунди. Победителят от съботния спринт Алейш Еспаргаро (Испания, Aprilia Racing) се нареди четвърти, на 10.543 секунди зад Баная.

Маркес повтори доброто си представяне от спринта, когато финишира втори, след като тръгна 14-и от стартовата решетка.

Третият от съботното състезание Педро Акоста (Испания, Red Bull GASGAS Tech3) претърпя падане и остана на 13-о място.

"Честно казано бях ядосан заради случилото се вчера, защото знам, че имах потенциала да победя. Днес натисках още повече, за да стигна до успеха", каза Баная.

С първата си позиция на пистата в Каталуния Франческо Баная скъси дистанция с Хорхе Мартин. Италианецът събра 116 точки на второто място в подреждането при пилотите, а лидерът Мартин има 155 на сметката си.

Марк Маркес  е трети и натрупа 144 точки в актива си, само с 2 по-малко от Баная.

Следващия кръг от Световния шампионат по мотоциклетизъм предстои в Италия между 31 май и 2 юни.

Към 16:26 на 17.06.2024 Новините от днес