site.btaМирослав Спасов и Маринела Нинева постигнаха победи на "Бистрица рън"

Мирослав Спасов и Маринела Нинева постигнаха победи на "Бистрица рън"
снимка: Българска федерация по лека атлетика, Антон Узунов

Точно 100 бегачи (60 на дългата дистанция от 11.6 километра и 40 на късата от 2 километра) стартираха по традиционното трасе по планинската пътека над село Бистрица с посока към село Железница на състезанието „Бистрица рън“, а националните шампиони на маратон Маринела Нинева (Локомотив - Дряново) и Мирослав Спасов (Атлет - Мездра) бяха най-бързи по разкаляната пътека в празничния петък.

Шестото издание на „Бистрица рън“ се проведе в днес, 24 май, когато българската атлетика празнува 100 години.

Нинева, която на 28 април стана и балканска шампионка на маратон в Белград, преодоля дистанцията за 46:13 минути. Нейната съотборничка 16-годишната Памела Ени бе съвсем близо и зае второто място с 46:29, а призовата тройка допълни многократната победителка във веригата „Рън България“ Билсерин Сюлейман (Златен шпайк) 48:11 минути.

Мирослав Спасов надделя с 10 секунди над Георги Гергов (Стратеш Атлетик - Ловеч) при мъжете с 39:47 срещу 39:57 минути. Атанас Куцаров (Златен шпайк) надбяга Александър Спасов (Gorun-shop.com) с 41:21 срещу 41:28 минути.

В късата дистанция доминираха младите бегачи от клуба Милка Михайлова - Перник. Самата Милка Михайлова, която навърши 52 години преди ден, се класира на осма позиция.

Призьорите бяха наградени от кмета на район Панчарево Евгения Алексиева и получиха специални награди от Sport Depot, съобщиха от Българската федерация по лека атлетика.

Състезанието бе посветено и на паметта на Василена Амзина - първата българка бягала под 2 минути на 800 метра и участничка в олимпийските игри в Мюнхен 1972. Амзина е една от най-прочутите жители на село Бистрица.

Организаторите решиха да променят името на състезанието от 2025 година на „Бистрица бяга“.

Към 23:54 на 16.06.2024 Новините от днес