site.btaДомакинът Чехия и защитаващият титлата си тим на Канада се класираха за полуфиналите на световното първенство по хокей на лед

Чехия ще играе на полуфиналите на световното първенство по хокей на лед / снимка: АП/Petr David Josek

Домакинът Чехия и защитаващият титлата си тим на Канада се класираха за полуфиналите на световното първенство по хокей на лед за мъже, което се провежда в Прага и Острава.

Чехите стигнаха до финалната четворка след победа с 1:0 (0:0, 1:0, 0:0) над САЩ в последния мач от програмата за деня. Единственото попадение реализира нападателят на Бостън Брюинс Павел Заха в седмата минута на втората третина.

Отличен мач за победителите направи вратарят Лукаш Достал, който отрази всички 36 удара към мрежата си.

За място на финала домакините ще спорят с единствения отбор на турнира, който премина груповата фаза без загубена точка - Швеция.

"Трите корони" надиграха с 2:1 (0:0, 0:0, 1:1, 1:0) след продължение олимпийския шампион Финландия.

Йоел Ериксон вкара победното попадение за шведите 5:54 минути. Преди това шведите отново бяха повели чрез Расмус Далин, който бе точен в 55-ата минута на срещата, но 58 секунди преди изтичане на редовните 60 минути Ханес Бьорнинен изравни.

В другия полуфинал съперници ще бъдат Канада и Швейцария.

Световните шампиони от Канада нямаха трудности срещу Словакия и спечелиха с 6:3 (2:1, 1:0, 3:2). Ник Пол вкара две попадения за "кленовите листа", които спечелиха и трите третини на мача. По веднъж се разписаха Джаред МакКан, Пиер-Люк Дюбоа, Дилан Гюнтер и Брендън Танев.

За Словакия Петер Чехларик, Милош Келемен и Марек Хривик вкараха головете.

Швейцарците достигнаха за пръв от 2018 година до полуфиналите след 3:1 (2:0, 0:1, 1:0) над световния вицешампион Германия.

Кристоф Берши и Нико Хишир дадоха преднина на "кръстоносците" от 2:0 в първата третина, а отново Берши оформи крайния резултат с точен изстрел на празна врата в последните секунди.

За Германия почетното попадение бе дело на Доминик Каун в средата на втория период.

Към 20:38 на 16.06.2024 Новините от днес