site.btaСАЩ и Канада с убедителни победи на световното първенство по хокей на лед

САЩ и Канада с убедителни победи на световното първенство по хокей на лед
Националният отбор на САЩ бързо предреши изхода на мача с Франция / снимка: АП/Darko Vojinovic

Националните отбори на САЩ и Канада постигнаха убедителни победи на световното първенство по хокей на лед за мъже в Чехия.

В "О2 Арена" в Прага защитаващият титлата си тим на Канада се наложи с 4:1 (1:0, 1:0, 2:1) над Норвегия и постигна четвъртата си победа в четири мача, с която запази първото си място в предварителна група "А".

"Кленовите листа" не изиграха най-убедителния си двубой и направиха куп пропуски пред вратата на съперника си, но успяха да спечелят всяка една от третините. Брендън Танев даде преднина на канадците в средата на първата част, а в началото на втората Андрю Маняпане покачи на 2:0.

Норвежците, които отправиха едва шест точни удара в мача, изненадващо намалиха в началото на последната третина чрез Стиан Солберг, но Дилан Козънс бързо възстанови аванс на северноамериканците от два гола.

Крайното 4:1 бе оформено от Джаред МакКан на празна врата 90 секунди преди финалната сирена.

С успеха Канада събра 11 точки, колкото има и вторият в групата Швейцария. Норвегия е на шесто място с 3 точки и само с теоретични шансове за попадане на четвъртфиналите.

В група "В" в Острава националите на САЩ бързо свършиха работа си срещу тима на Франция, над който се наложиха с 5:0 (4:0, 0:0, 1:0). Американците вкараха четири попадения още в първата третина, а техни автори станаха Брок Нелсън, Матю Болди на два пъти и Джони Гудрьо. За крайното 5:0 се разписа Шейн Пинто две минути преди последната сирена.

За САЩ победата е втора на турнира, като с нея тимът събра 7 точки и излезе на трето място в група "В". Франция е на шеста позиция с 4 точки. Лидер с максималните 12 точки след първите четири кръга е Швеция.

Към 17:32 на 14.06.2024 Новините от днес