site.btaОлимпиакос (Пирея) се класира за първи път в мач за трофей в европейски турнир след втора победа над Астън Вила

снимка: AP Photo/Yorgos Karahalis

Олимпиакос (Пирея) се класира за финала в турнира на УЕФА Лига на Конференциите, след като постигна втора победа над английския Астън Вила – днес с 2:0 у дома. В първата среща като гости "червено-белите“ на треньора Хосе Луис Мендилибар спечелиха с 4:2 и ще спорят за трофея в третия европейски турнир с Фиорентина, която вчера отстрани Брюж. "Ла Виола“ се справи с белгийците с 3:2 и 1:1 в двата мача.

Финалната среща ще се състои на 29-и май на стадион „Света София“ в Атина, който е дом на един от големите съперници на Олимпиакос - АЕК (Атина). Олимпиакос никога до момента не е печелил европейска купа и има шанса да го направи в родината си, само на няколко километра от своя стадион.

Вратите на стадион "Караискакис“ в Пирея бяха затворени около 40 минути преди първия съдийски сигнал, след като всички места бяха заети. И носени от френетичната си публика, играчите на Олимпиакос тръгнаха от 1-ата минута в атаки. И домакините взривиха трибуните в 9-ата минута, когато Даниел Поденсе подхвана контраатака на червено-белите в зоната отляво. Той видя включването на Хосе Мануел Кини по левия фланг, а защитникът тръгна на скорости и подаде на Айюб Ел Кааби, който на далечната греда с десния крак прати топката в мрежата. За новото попълнение на тима от Пирея това е девети гол в турнира на УЕФА този сезон.

След гола гостите от Бирмингам започнаха да владеят повече топката, но в следващия половин час създадоха едва една възможност и то получила се при меле. Джон Макгин проби по крилото и центрира, а Панайотис Рецос се хвърли и пресече паса с риск да си отбележи автогол. В края на първата част вратарят Цолакис спаси още един удар на Диаби.

Началото на втората част предложи по една добра възможност и за двата отбора, пропуснати от нападателите. Астън Вила обаче едва не получи втори гол, но прострелното центриране на Ел Кааби не беше засечено след час игра.

В 78-ата минута обаче Ел Кааби отново вкара, оформяйки резултата на 2:0. Той излезе сам срещу вратаря Мартинес, изведен с дълъг пас от собствения си вратар Костас Цолакис. Снажният африканец промуши топката между краката на вратаря, а попадението първоначално беше отменено със съмнения за засада. Прегледът на системата за видеоповторения (ВАР) показа, че такава няма и попадението беше зачетено. За този футболист се оказа пето срещу Астън Вила и 10-о в турнира.

Към 19:39 на 20.05.2024 Новините от днес