site.btaБайер Леверкузен и Аталанта ще играят във финала на Лига Европа, германският шампион постави нов рекорд

снимка: Matthias Schader /AP Photo

Отборите на Байер Леверкузен и Аталанта ще спорят за трофея във футболния турнир Лига Европа. Финалът в надпреварата ще се играе на 22 май на „Авива Стейдиъм“ в Дъблин (Република Ирландия).

Германският шампион Байер Леверкузен отново не допусна първа загуба за сезона и направи равенство 2:2 при домакинството си на италианския Рома в реванша от полуфиналите на турнира, класирайки се за финала с общ резултат 4:2. Байер записа исторически рекорд в европейския футбол от 49 мача без поражение във всички турнири и подобри досегашното най-добро постижение на португалския Бенфика, който не допуска загуба от декември 1963-а до февруари 1965 година.

Байер и Рома изиграха интересен сблъсък с много положения за гол, а домакините от Леверкузен наваксаха изоставане от 0:2 в хода на двубоя след две дузпи, изпълнени от Леандро Паредес, за да стигнат до равенството в добавеното време.

Ромелу Лукаку бе намерен в добра позиция в атака за Рома в четвъртата минута на срещата, но вратарят на Байер Матей Коварж се намеси навреме. Аржентинецът Есекиел Паласиос отправи опасен удар към вратата на гостите в 16-ата минута, като последва стабилна реакция на стража на Рома Миле Свилар. Минута по-късно Лоренцо Пелегрини стреля с глава при поредното нападение на гостите от Рим, но Коварж пак спаси.

В 29-ата минута Паласиос удари греда за Байер Леверкузен, а три по-късно Джереми Фримпонг също пробва мерника си, но безуспешно. Силните минути за домакините продължиха, а Адам Хложек на три пъти застраши вратата на Рома.

Гостите поведоха в 43-ата минута след точно изпълнена дузпа от аржентинеца Леондро Паредес, отсъдена за нарушение на Джонатан Та.

След почивката Рома имаше изгодна възможност за втори гол в 50-ата минута, когато Браян Кристанте затрудни Матей Коварж, а в 59-ата минута Йонас Хофман пропусна пореден шанс за Байер Леверкузен.

Италианският тим получи правото да изпълни втора дузпа заради игра с ръка на Адам Хложек и в 66-ата минута Леандро Паредес отново се разписа за преднина от 2:0 в полза на Рома.

Усилията на домакините да променят развоя на мача дадоха резултат в 82-ата минута, когато натискът им предизвика автогол на Джанлука Манчини за 1:2. Пет минути по-късно Свилар предотврати втори гол във вратата си след удар на Фримпонг, който бе близо до попадение и три минути по-късно.

Изравнителният гол дойде в седмата минута на добавеното време, когато Йосип Станишич напредна и с прецизен изстрел прати топката в долния ляв ъгъл на вратата на Рома за крайното 2:2.

Италианският Аталанта си осигури място в двубоя за титлата в Лига Европа след домакински успех над френския Олимпик Марсилия с 3:0 в реванша от полуфиналите и продължи напред с общ резултат 4:1. Това ще бъде първи европейски финал в историята на клуба от Бергамо.

Домакините започнаха много активно двубоя и в осмата минута белгийският полузащитник на Аталанта Шарл Де Кетеларе пропусна чудесна възможност да открие резултата. В 24-ата Джанлука Скамака надскочи защитата на Олимпик Марсилия и стреля с глава, но удари греда, а малко по-късно Де Кетеларе не успя да преодолее вратаря на гостите.

Аталанта стигна до първо попадение в 30-ата минута, когато нигерийският национал Адемола Лукман реализира за 1:0, възползвайки се от асистенция на Шарл Де Кетеларе, а шест минути по-късно Де Кетеларе пак застраши вратата на френския тим.

Футболистите на Аталанта реализираха втори гол в 52-ата минута, дело на Матео Руджери, който бе точен за 2:0. В 64-ата минута Жордан Верету удари греда за гостите от Марсилия, но домакините продължиха да контролират двубоя.

Крайното 3:0 оформи 22-годишният национал на Мали Ел Билал Туре след отлична индивидуална акция в четвъртата минута на добавеното време.

Към 19:38 на 20.05.2024 Новините от днес