site.btaДва гола на Фил Фодън подсигуриха победата на Манчестър Сити като гост на Брайтън във Висшата лига на Англия

снимка: AP Photo/Kin Cheung

Манчестър Сити показа кой е шампион на Англия и в отложен мач от 29-ия кръг във Висшата лига мина без особени проблеми през Брайтън, за да спечели с 4:0 като гост. Фил Фодън вкара два гола и беше с основна заслуга за успеха, а по едно попадение добавиха Кевин Де Бройне за 0:1 в 17-ата минута и Хулиан Алварес след малко над час игра.

С успеха отборът на мениджъра Пеп Гуардиола събира 76 точки и изпреварва Ливърпул на 2-ото място в класирането, като има 1 точка и 1 мач по-малко от лидера Арсенал.

Отборът на Брайтън е малко по-блед в сравнение с миналогодишната кампания и се движи в средата на класирането, но опита да провокира Сити и срещата започна в добро темпо. Но след това гостите увеличиха темпото и откриха резултата при второто си добро положение чрез Кевин де Бройне, който вкара с глава след центриране от Кайл Уокър от фланга. Минути по-рано Нейтън Аке можеше да направи същото, но пропусна.

В интерес на истината, Брайтън можеше да изравни три минути след попадението на Сити, но вратарят Едерсон Мораеш извади блестящо изстрел на Люис Дънк след подаване от ъглов удар. В 26-ата минута обаче Фил Фодън удвои от свободен удар, който сам си изработи, след като беше подкосен пред наказателното поле.

Още преди края на полувремето гостите решиха изхода, след като Фил Фодън вкара второто си попадение в мача. То се случи, след като пресата им спря опита на Брайтън да изнесе топката, Бернардо Силва я получи и подаде на английския национал, който от движение прониза за трети път вратаря Джейсън Стийл.

Домакините от Южния бряг опитаха да се върнат в мача в началото на второто полувреме, но пак бяха отказани от вратаря Едерсон Мораеш на два пъти. В 62-ата минута обаче контраатака, започната от вратаря, намери включилия се напред Кайл Уокър, а двамата с Алварес бяха останали срещу двама защитници и вратаря на домакините. Уокър от втори път намери аржентинеца, който вкара. При гола вратарят на домакините искаше съдията да прегледа ситуацията за фаул в атака, но Джаред Жилет не реагира на претенциите му.

Въпреки тежкия резултат, домакините не се отказаха да атакуват, но все така безрезултатно. След този мач те са на 11-о място с 44 точки след 11 победи, 11 равенства и 11 поражения.