site.btaЦСКА се справи с Черно море Тича, Шумен надви Ямбол и оформи топ 8 в Националната баскетболна лига за мъже

снимка БТА, архив

ЦСКА победи Черно море Тича със 105:99 (27:24, 29:20, 19:20, 30:35) като домакин в София в мач от 32-ия, последен кръг в Националната баскетболна лига (НБЛ) за мъже. След четири поредни загуби „червените“ постигнаха 15-ия си успех за край на редовния сезон, а варненци удължиха негативната си серия с 21-а загуба. Двата отбора завършват съответно пети и шести в редовния сезон.

ЦСКА изигра по-добро първо полувреме и увеличи разликата до 16 точки през втората четвърт, а на почивката резултатът бе 56:44. „Червените“ задържаха инициативата и след паузата, а преди последния период авансът на домакините бе 75:64. В оставащите минути Черно море Тича свали разликата под 5 точки, но не успя да стигне до обрат.

С „трипъл-дабъл“ се отличи Георги Боянов, който реализира 25 точки, 12 борби и 11 асистенции, Александър Радукич добави 20 точки и 8 борби, а Васил Бачев – 19 точки и 6 асистенции.

Къртис Джоунс завърши с 22 точки и 7 борби за Черно море Тича, докато Иван Спиров се отчете със 17 точки и 6 борби.

Тимът на Шумен се наложи над Ямбол с 84:71 (23:18, 23:14, 20:17, 18:22) като домакин в друга среща от кръга, записвайки четвърта поредна и общо 15-а победа за сезона. Ямбол допусна четвърта поредна и общо 20-а загуба, която попречи на отбора да се пребори за последното, осмо място за плейофите, което се заема от Левски.

Домакините от Шумен овладяха мача в края на първата четвърт и поведоха с 23:18, а до почивката увеличиха преднината си до 46:32. Последва равностойна трета част, в която обаче баскетболистите на Шумен не допуснаха съществено намаляване на разликата и преди четвъртата част водеха с 66:49. В заключителните 10 минути ситуацията не се промени и състезателите на Ямбол не успяха да се противопоставят на домакините.

Джъстин Кохайда впечатли за състава на Шумен с 16 точки и 26 борби, а по 15 точки отбелязаха Емилиян Грудов и Дейвид Ролинс. Грудов добави 7 борби и 3 асистенции, а Ролинс – 5 борби и 4 асистенции.

За отбора на Ямбол Александър Матушев завърши с 22 точки, 5 борби и 6 асистенции, а Иван Лилов и Павел Маринов реализираха по 13 точки.

Крайното класиране в редовния сезон ще бъде окончателно оформено след изиграването и на останалите срещи от последния кръг утре (23 април), но четвъртфиналните двойки вече са ясни.

Мачовете от първия кръг на плейофите в НБЛ (четвъртфинали, в които ще се играе до две победи от три възможни двубоя) са насрочени за 29 април, 1 и 3 май.

Първа шестица
ЦСКА – Черно море Тича – 105:99 (27:24, 29:20, 19:20, 30:35)

във вторник:
Спартак Плевен - Черноморец
Рилски спортист - Балкан

Втора шестица
Шумен – Ямбол – 84:71 (23:18, 23:14, 20:17, 18:22)

10. Академик        31  12  19  2495:2608   43
11. Миньор 2015     31  11  20  2393:2523   42
12. Берое           31  8   23  2485:2902   39

Към 00:54 на 04.05.2024 Новините от днес