site.btaОБНОВЕНА Кирил Десподов и ПАОК отпаднаха от Лигата на конференциите, Олимпиакос и ФК Брюж са на полуфинал

снимка: Giannis Papanikos /AP Photo (архив)

Белгийският футболен клуб Брюж и гръцкият Олимпиакос се класираха за полуфиналите в турнира Лигата на конференциите, а другият гръцки отбор ПАОК, с българина Кирил Десподов в състава, както и турският Фенербахче отпаднаха на четвъртфиналите.

ФК Брюж победи ПАОК с 2:0 като гост в реванша и продължи напред с общото 3:0, като ще се изправи срещу италианския Фиорентина на полуфиналите в надпреварата.

Кирил Десподов бе титуляр и остана на терена до 71-ата минута. Гостите от ФК Брюж поведоха с два гола още през първото полувреме. Испанецът Феран Жутгла реализира и двете попадения в 33-ата и 45-ата минута. Той вкара за 1:0, пращайки топката в долния ляв ъгъл на вратата на домакините, а в самия край на първото полувреме отбеляза отново за 2:0. Първоначално попадението не бе зачетено, тъй като реферът даде сигнал за засада, но след преразглеждане на ситуацията със системата за видеоарбитраж-ВАР голът бе потвърден.

Десподов напредна в атака за ПАОК в 60-ата минута и бе съборен от колумбиеца Едер Баланта в наказателното поле на гостите. Реферът първоначално отсъди дузпа за домакините, но след преразглеждане със системата за видеоарбитраж-ВАР решението бе променено заради засада на българина. В 68-ата минута пак Кирил Десподов отправи удар с глава към вратата на гостите, но не успя да се разпише, а малко по-късно, в 71-ата минута, бе заменен от Янис Константелиас. До края домакините от ПАОК не успяха да затруднят противника и отпаднаха от турнира.

Гръцкият Олимпиакос също влезе в топ 4 и ще играе на полуфиналите в Лига Европа срещу английския Астън Вила. Олимпиакос отстъпи с 0:1 като гост в редовното време и продълженията в реванша срещу Фенербахче, но заради успеха с 3:2 в първия двубой се стигна до равенство 3:3 и спорът бе решен след продължения и дузпи, в които гръцкият състав надделя с 3:2.

Ирфан Кахвечъ даде преднина от 1:0 за домакините от Истанбул след брилянтен изстрел в 11-ата минута. В първата минута на добавеното време на първата част Себастиан Шимански падна в наказателното поле на Олимпиакос, но след преразглеждане на ситуацията със системата за видеоарбитраж-ВАР дузпа не бе осъдена и резултатът остана 1:0.

Душан Тадич можеше да донесе успеха на Фенербахче в 115-ата минута на продълженията, но прати топката вдясно от вратата на гостите. В добавеното време на продълженията албанският национал Андреас Дой от Олимпиакос получи втори жълт и съответно червен картон и гостите доиграха мача с човек по-малко.

Тадич сгреши при първата дузпа за Фенербахче, Ченгиз Юндер пропусна третата, а Леонардо Бонучи - петата, докато Миши Батшуай и Александър Джику се разписаха. За победителите от Олимпиакос вкараха Аюб Ел Кааби, Андре Орта и Йоргос Масурас, а Юсеф Ел Араби и Родиней пропуснаха.

В първите мачове по-рано в четвъртък английският Астън Вила и италианският Фиорентина си осигуриха място на полуфиналите.