site.btaПари Сен Жермен и Борусия Дортмунд се класираха на полуфиналите в Шампионска лига

снимка: АП

Пари Сен Жермен и Борусия Дортмунд са първите полуфиналисти в Шампионска лига. В драматични и напрегнати срещи-реванш от четвъртфиналите ПСЖ елиминира Барселона след победа с 4:1 като гост и за трети път в историята си ще играе полуфинал в турнира, а Дормунд надигра Атлетико Мадрид с 4:2 и намери място в четворката на най-престижния клубен турнир по футбол за първи път от 11 години.

След победата с 3:2 в първия мач на „Парк де Пренс“, Барса влезе като фаворит за реванша и всичко се развиваше по план за каталунците след гол на Рафиня в 12-а минута.

Всичко се обърка в 29-а минута, когато Роналд Араухо получи директен червен картон и остави Барселона с човек по-малко на терена за повече от час.

В 40-а минута бившият играч на Барселона Усман Дембеле не се трогна от освиркванията от трибуните и изравни резултата, а след почивката парижани засилиха натиска към вратата на Тер Щеген.

В 54-а минута Витиня бе оставен непокрит в центъра на терена и с майсторски удар извън наказателното поле направи 2:1 за ПСЖ. В 61-а минута реферът отсъди дузпа за гостите за нарушение на Жоао Кансело и от бялата точка Килиан Мбапе покачи на 3:1.

Опитите на Барселона да упражни натиск не дадоха резултат, а в добавеното време контраатака на ПСЖ завърши с втория гол на Мбапе в мача за крайното 4:1.

Двубоят бе съпътстван от спорни съдийски отсъждания, които предизвикаха гнева на домакините, а треньорът на Барса Шави не сдържа нервите си и бе изгонен на трибуните с червен картон от румънския рефер Ищван Ковач. Каталунците имаха претенции и за дузпа за нарушение срещу Гюндоган, но румънският арбитър подмина ситуацията.

В другия не по-малко вълнуващ четвъртфинал-реванш тази вечер Борусия (Дортмунд) спечели с 4:2 срещу Атлетико Мадрид и също намери място на полуфиналите. Германците елиминираха испанския съперник с общ резултат 5:4.

Дортмунд взе аванс от два гола до почивката след точни попадения на Юлиан Брандт в 34-а минута и Ян Маатсен в 39-а.

Атлетико реагира след почивката и успя да намали след автогол на Матс Хумелс в началото на втората аст, а резервата Анхел Корея изравни за 2:2 в 65-а минута.

Борусия успя бързо да се съвземе от шока и да нанесе своя удар благодарение най-вече на изигралия отличен мач Марсел Забицер. Австриецът асистира за третото попадение, което Никлас Фюлкруг отбеляза в 71-а минута, а три минути по-късно сам реализира четвърти гол с мощен шут с левия крак от границата на наказателното поле и подпечата класирането на Дортмунд за полуфиналите.

Така ПСЖ и Дортмунд ще спорят за място на финала, а в другия полуфинал ще играят победителите от срещите в сряда Манчестър Сити - Реал Мадрид и Арсенал - Байерн Мюнхен.

Към 23:16 на 29.04.2024 Новините от днес