site.btaПламена Миткова постигна личен резултат в зала по време на Държавното първенство за юноши и девойки в София

снимка БТА архив

Двукратната атлетка номер 1 на България и световна шампионка за девойки на скок дължина Пламена Миткова участва извън класирането във втория ден на националния шампионат по лека атлетика за юноши и девойки до 18 години в зала "Фестивална" в София.

Миткова постигна 6.61 метра в последния си опит, което е нейн личен рекорд в зала. 19-годишната пловдивчанка има най-добро постижение на открито 6.66 от 2022-а, когато спечели световната титла за девойки в Кали. Тя започна с опити от 6.41 и два фаула, имаше проблеми с разбега и не успя да стъпи добре на дъската. Във финалните три опити записа 6.34, 6.40 и накрая 6.61, с което вече е в топ 10 на света за годината.

В надпреварата при девойките победителка стана фаворитката Радина Величкова (Ботев, Пловдив) с 5.81 метра пред Карина Цончева (Михаил Желев, Сливен) 5.59. Двете има покрит норматив от 5.85 за еврошампионата през лятото. Ана-Мария Петкова (Атлетик, Хасково) е трета с 5.53 метра.

Това бе втора титла за Радина Величкова от шампионата, след като през първия ден тя спечели убедително на 60 метра.

При юношите на скок дължина Зинга Барбоса Фирмино (Радио 999, Ямбол) взе втората си титла от шампионата с 6.78 метра. Стоян Орлинов (Михаил Желев, Сливен) е втори с 6.57, а Теодор Янков (Ивет Лалова Спринт Академи, София) е трети с 6.50 метра.

Зинга също има два норматива (скок дължина и троен скок) за Европейското първенство за юноши и девойки под 18 години, което е от 18 до 21 юли в Банска Бистрица (Словакия).

Към 22:12 на 09.05.2024 Новините от днес