site.btaАмериканецът Иля Малинин спечели финала на Гран При в Пекин и стана първият фигурист, изпълнил всичките шест четворни скока на официални състезания

снимка: AP Photo/Roger Steinman

Американецът Иля Малинин спечели титлата при мъжете на финала на турнира Гран При във фигурното пързаляне в Пекин.

Той събра общо 314.66 точки след двете композиции. По време на волната си програма Малинин изпълни четворен тулуп и стана първият фигурист, който е направил всичките шест четворни скока в официални състезания. По време на кратката програма американецът показа чист четворен аксел.

19-годишният Малинин е световен шампион за юноши (2022) и бронзов медалист от шампионата на планетата за мъже (2023). През март той стана първият в историята, приземил четворен аксел на Световно първенство. Този скок е най-трудният в спорта. През септември 2022-а Малинин първи в света изпълни този четворен скок на състезание – във волната програма на международния турнир U.S.International Classic.

Световният шампион Шома Уно (Япония) се нареди втори с 297.34 точки, а трети е сребърният олимпийски медалист от Пекин 2022 Юма Кагияма (Япония) с 288.65.

Двукратната световна шампионка по фигурно пързаляне Каори Сакамото (Япония) триумфира убедително при жените. Тя получи най-високи оценки за двете си изпълнения и събра 225.70 точки.

Европейската вицешампионка Луна Хендрикс (Белгия) взе среброто с 203.36, въпреки че беше едва четвърта във волната програма. Трета се нареди Хана Йошида (Япония) с 203.16 точки.

При танцовите двойки златото взеха световните шампиони Медисън Чок и Евън Бейтс (САЩ) с 221.61 точки. След тях останаха европейските първенци и световни вицешампиони Шарлен Гиняр и Марко Фабри (Италия) с 215.51 точки и двукратните бронзови медалисти от Световно първенство Пайпър Джил и Пол Поарие (Канада) с 213.56.

Финалът на Гран при включва шестте най-добри фигуристи и двойки във всяка дисциплина от турнирите през сезона, които се състезават един срещу друг. 36 състезатели от 9 държави спориха за отличията в Пекин.

Към 08:25 на 27.07.2024 Новините от днес