site.btaЛора Христова спечели титлата в суперспринта на 7.5 километра при девойките на Световното първенство по летен биатлон

снимка: Българска федерация по биатлон, архив

Българката Лора Христова стана шампионка в суперспринта на 7.5 километра при девойките на стартиралото днес Световното първенство по летен биатлон в Осръбле (Словакия). Шампионатът продължава до 27 август.

Христова спечели златния медал, изминавайки дистанцията за 24:33.8 минути, въпреки че направи пет пропуска при четирите стрелби.

Другите две националки Валентина Димитрова и Стефани Йолова завършиха съответно седма и 15-а. Димитрова остана на 1:14.3 минути от победителката с 6 грешки при стрелбата, а Йолова финишира с изоставане от 2:36.08 минути и общо 9 пропуска.

Четвъртата българска представителка Лора Радковска не успя да преодолее квалификациите, в които Христова и Димитрова заеха първите две места.

Втора и трета в супер спринта на 7.5 километра при девойките се наредиха две украинки. Олександра Меркушина заслужи среброто, след като завърши на 9.5 секунди (3 грешки) след шампионката Христова, а бронзът остана за Олена Хородна с изоставане от 36.3 секунди (4 пропуска).

Лора Христова е на 20 години от Троян, доскоро бе клуб Аякс, а вече е студентка в НСА. Нейни треньори са Цветан Цочев и Момчил Кинов.

Преди година България спечели бронз чрез Христова на суперспринта при девойките от Световното първенство по летен биатлон. Тогава в Руполдинг, Германия младите български биатлонистки завоюваха още едно четвърто, едно пето и едно седмо място.

Лора Христова, Валентина Димитрова и Стефани Йолова спечелиха и бронз за България в щафетата на Световния шампионат за девойки през миналата година в Солт Лейк Сити (САЩ).

По-късно днес в Осрълбе предстои суперспринта за младежи, където в стартовия лист са записани Константин Василев, Васил Зашев, Валентин Карабаджаков, Георги Наумов и Цветан Данаджиев.

Утре в програмата на първенството в Словакия предстоят суперспринтовете за мъже и жени, в тях ще разчитаме на Владимир Илиев, Антон Синапов, Благой Тодев, Даниела Кадева, Мария Здравкова, Антония Григорова.

За събота са насрочени спринтовете за всички възрасти, а в неделя са преследванията за младите и масовите гала стартове за мъже и жени.

Към 00:23 на 05.05.2024 Новините от днес