site.btaБългарският държавен тим с убедителен успех над Норвегия в предварителните квалификации за Евробаскет 2025

снимка: Българска федерация по баскетбол

Българският национален отбор по баскетбол за мъже надигра Норвегия с 91:69 (20:14, 30:20, 24:17, 17:18) като домакин в Ботевград в третия си мач от група J в третия етап от предварителните квалификации за Европейското първенство през 2025 година. С втората си победа от три изиграни срещи България оглави временното класиране в групата и при успех в следващия си, последен двубой при гостуването на Австрия на 2 август, ще се класира за същинския етап на европейските квалификации. Във финалния кръг от групата на 5 август Норвегия ще приеме Австрия.

Българският тим взе реванш за поражението си като гост на Норвегия по-рано този месец, доминираше през целия мач, а през второто полувреме поддържаше солидна разлика, която в един момент достигна 29 точки.

Преди срещата в „Арена Ботевград“ спортист номер 1 на България за 2022 година Александър Везенков получи отличието „Заслужил гражданин на Ботевград“. Везенков не е част от националния отбор това лято, тъй като му предстои да замине за САЩ, за да се присъедини към новия си клуб Сакраменто Кингс.

Селекционерът Росен Барчовски избра в титулярната петица да започнат Лъчезар Димитров, Коди-Милър Макинтайър, Павлин Иванов, Константин Костадинов и Алекс Симеонов.

България започна много мотивирано срещата и за малко повече от 6 минути поведе с 15:4 след добри изяви на капитана Павлин Иванов, Константин Костадинов и включилия се от резервната скамейка Иван Алипиев. Разликата стигна 11 точки при 17:6 след кош именно на Алипиев, а до края на първата четвърт гостите намалиха до 20:14.

Серия от 7 безответни точки до 27:14 върнаха двуцифрената преднина за българите в началото на втората част. С третата си тройка от три опита Лъчезар Димитров увеличи аванса на България до 16 точки – 35:19, но последва поредица от 9:0 за Норвегия, която бе спряна след кош и наказателен удар за Костадинов. 20-годишният национал продължи с добрите си отигравания до почивката, натрупвайки 13 точки и 7 борби за първото полувреме. С 11 точки до момента Иван Алипиев също бе сред най-стабилните на терена, помагайки за преднината от 50:34 след 20 минути игра.

Разликата бързо достигна 20 точки в полза на България в началото на второто полувреме, като Константин Костадинов се разписа за 62:42 в средата на третата четвърт. Две минути преди края авансът стана 24 точки при 71:47, а националите водеха със 74:51 преди последната част.

В заключителните 10 минути българският тим контролираше двубоя и не допусна намаляване на дистанцията, а старши треньорът Росен Барчовски имаше възможност да използва всичките си състезатели.

Константин Костадинов бе най-резултатен за успеха на България с 19 точки и 9 борби. Иван Алипиев добави 18 точки и 4 борби, а Павлин Иванов се включи с 12 точки, 3 борби и 6 асистенции.

За Норвегия Микел Колстад завърши с 12 точки.

Към лагера на националите в Ботевград вече се присъедини и друг от натурализираните американци Брандън Йънг, който ще бъде част от състава за предварителните олимпийски квалификации през август в Турция.