site.btaИга Швьонтек победи Беатрис Адад Мая в Париж и ще играе за четвърта титла от Големия шлем

Полякинята надви съперничката си за малко над два часа и остана без загубен сет на "Ролан Гарос" / Снимка: АП

Лидерката в световната ранглиста по тенис за жени Ига Швьонтек (Полша) ще играе за четвъртата си титла от турнири за Големия шлем, след като победи 14-ата в схемата Беатрис Адад Мая (Бразилия) с 6:2, 7:6(7) на полуфиналите на откритото първенство на Франция.

Швьонтек не загуби сет по пътя към финала, както го направи и при шампионската си 2020-а като 54-а в света. В съботната битка за титлата полякинята ще се изправи срещу Каролина Мухова (Чехия), която надви Арина Сабаленка (Беларус) в 3-часов мач с 6:7(5), 7:6(5), 7:5.

Полякинята спечели трофея в Париж и през 2022-а. Тя ще играе за трета титла във Франция едва на 22-годишна възраст.

Победата на Швьонтек, съчетана с поражението на Сабаленка, осигуриха на полякинята първото място в ранглистата и след края на "Ролан Гарос". Изходът от финала с Мухова е без значение за класирането й в понеделник.

Швьонтек спечели за 2:09 часа и подобри баланса си на "Ролан Гарос" тази година до 12:0 сета, но днес тя бе най-близо до провал. Световната номер 1 спаси разиграване за втория сет в тайбрека, а осемте загубени гейма бяха най-много за нея в шестте мача до момента.

Адад Мая, която надви Швьонтек в три сета на твърд корт през миналото лято в Торонто, поведе с 5:3 точки в тайбрека и имаше шанс да спечели при 6:5, но изпрати форхенд в мрежата в решаващия момент. В този сет бразилката водеше също така с 3:1 гейма, а освен това пропиля и три разигравания за пробив при 4:4.

В следващия си мач Швьонтек ще срещне Мухова, която е спечелила единствения мач помежду им до момента. Това се случи с 4:6, 6:1, 6:4 в Прага преди четири години, когато полякинята бе тийнейджър и 95-а в света.

Към 05:51 на 19.03.2024 Новините от днес