site.btaСевиля триумфира за седми път в Лига Европа

Севиля триумфира за седми път в Лига Европа
снимка: АП

Финал в турнира по футбол Лига Европа:

Севиля (Испания) - Рома (Италия)   4:1 след изпълнение на дузпи, 1:1 в редовното време и продълженията (0:1)
4:1 Гонсало Монтиел
жълти картони: Иван Ракитич, Ерик Ламела, Гонсало Монтиел, Лукас Окампос, Жоан Жордан-извън терена, Рафа Мир-извън терена (Севиля), Неманя Матич, Лоренцо Пелегрини, Джанлука Манчини, Браян Кристанте, Заки Челик, Никола Залевски, Рик Карсдорп-извън терена (Рома)
главен съдия: Антъни Тейлър (Англия)
"Пушкаш Арена", Будапеща: 63 хиляди зрители
състави
Севиля: Ясин Буну, Лоик Баде, Неманя Гудел (120+8 Маркао), Алекс Телеш (94-Карим Рекик), Фернандо (120+9 Жоан Жордан), Иван Ракитич, Лукас Окампос, Хесус Навас (94-Гонсало Монтиел), Оливер Торес (46-Сусо), Брайън Хил (46-Ерик Ламела), Юсеф Ен-Несири
Рома: Руи Патрисио, Рожер Ибанес, Джанлука Манчини, Крис Смолинг, Леонардо Спинацола (106-Диего Йоренте), Браян Кристанте, Неманя Матич (120-Едоардо Бове), Зеки Челик (91-Никола Залевски), Лоренцо Пелегрини, Тами Ейбрахам (75-Андреа Белоти), Пауло Дибала (68-Джорджинио Вайналдум)

Севиля спечели Лига Европа за седми път в историята си. На финала на "Пушкаш Арена" в Будапеща испанският отбор се наложи с 4:1 след дузпи срещу Рома. В редовното време и продълженията двата тима направиха равенство 1:1.

Тактическото надлъгване започна още от началния съдийски сигнал, а първата голова възможност беше за римляните. В 12-ата минута Зеки Челик центрира, топката достигна до Леонардо Спинацола, който стреля, но Ясин Буну спаси вратата си.

Двата отбора внимаваха изключително много в защита и положенията пред двете врати бяха изключително малко.

В 35-ата минута, когато Браян Кристанте отне топката в центъра и подаде за Джанлука Манчини, а той продължи към Пауло Дибала, извеждайки го в наказателното поле. Нападателят остана на голова позиция и преодоля Буну за 1:0 в полза на "вълците".

Отборът от Андалусия опита да изнесе играта в предни позиции, докато Рома предпочете да играе значително по-дефанзивно. Най-чистото положение за севилци беше в петата минута на допълнителното време на първата част. Кълбото достигна до Иван Ракитич и хърватинът стреля от движение извън наказателното поле, но топката срещна гредата зад Руи Патрисио.

Второто полувреме започна с натиск за Севиля и в 55-ата минута се стигна до изравняване. Хесус Навас центрира в наказателното поле и Джанлука Манчини си вкара автогол, пращайки топката във вратата на Рома в опита си да изчисти.

Италианският отбор опита да си върне аванса в резултата. В 67-ата минута италианците имаха шанс за поведат пак, когато при центриране от фаул последователно Тами Ейбрахам и Крис Смолинг отблизо не успяха да преодолеят Буну, който в рамките на няколко секунди направи две важни спасявания.

Четвърт час преди края на редовното време на двубоя в Будапеща главният съдия Антъни Тейлър отсъди дузпа в полза на Севиля заради контакт на Рожер Ибанес с Лукас Окампос в наказателното поле. Решението беше променено след консултация на Тейлър с видео асистент арбитрите, а при повторенията се видя, че Ибанес играе с топката преди да закачи крака на своя противник.

В 82-ата минута топката срещна ръката на Фернандо в наказателното поле на испанския отбор след центриране на Неманя Матич, но Антъни Тейлър не отсъди дузпа за Рома.

Последва пропуск и на Андреа Белоти пред вратата на "бяло-червените", а финалният натиск на Севиля също не даде резултат. В шестата минута на допълнителното време Руй Патрисио изпусна топката след удар на Сусо, а след това Фернандо стреля неточно към вратата на Рома.

В продълженията двата отбора избраха предпазлива тактика и закономерно не достигнаха до голови положения. В самия край на продълженията удар с глава на Смолинг се отби в напречната греда на вратата на севилци.

При дузпите вратарят Ясин Буну спаси ударите от бялата точка на Джанлука Манчини и Рожер Ибанес, докато Лукас Окампос, Ерик Ламела, Иван Ракитич и Гонсало Монтиел бяха точни в полза на победителите.

Жозе Моуриньо, който е начело на Рома, загуби първи европейски финал в кариерата си. До момента португалският специалист имаше пет спечелени трофея, включително един и с римския клуб, който игра първи финал в турнирa на УЕФА след сезон 1990-1991. През миналата кампания италианците спечелиха Лигата на конференциите.

Отборът от Андалусия триумфира в купата на УЕФА/Лига Европа през 2006, 2007, 2014, 2015, 2016, 2020 и 2023 година и няма загубен финал в турнира. През следващия сезон "бяло-червените" ще участват в Шампионската лига.

Към 10:16 на 19.03.2024 Новините от днес