site.btaХебър (Пазарджик) надигра Ботев (Враца) като гост и си гарантира минимум бараж за оставане в Първа лига

Хебър (Пазарджик) вече не може да бъде изместен от 14-ата позиция в класирането на Първа лига / Снимка: БТА

Първенство на България по футбол, среща от 34-ия кръг на Първа лига между отборите на Ботев (Враца) и Хебър (Пазарджик):

Ботев (Враца) – Хебър (Пазарджик) 2:3 (0:0)

голмайстори: 0:1 Венсан Марсел 48, 1:1 Клери Сербер 56, 1:2 Георги Вълчев 67  дузпа, 1:3 Стоян Стоичков 79, 2:3 Марко Мажуга 90+4
стадион: „Христо Ботев“, Враца
главен съдия: Иво Андреев,
жълти картони: Венсан Марсел, Георги Търтов, Стефан Цонков, Стилиян Тисовски (Хебър Пазарджик)
Състав на Ботев (Враца): Федерико Бариос, Луиз Соарес, Диего Фераресо (85-Жан Пиер да Силва), Даниел Генов (78-Красимир Тодоров), Момчил Цветанов (85-Том Рапнуи), Чавдар Ивайлов, Диего Барбоса, Браян Переа (78-Марко Мажуга), Меси Биатумусока, Браян Мендоса, Клери Сербер (64-Мирослав Маринов)
Състав на Хебър (Пазарджик): Петър Дебърлиев, Стефан Цонков, Мартин Михайлов, Георги Вълчев, Роберт Мазан, Николай Николаев (46-Архан Исуф), Алехандро Серано (75-Стоян Стоичков), Венсан Марсел (60-Стилиян Тисовски), Марк-Емилио Папазов (46-Лорен Марузин), Октай Хамдиев, Георги Търтов (60-Анте Живкович)

Отборът на Хебър (Пазарджик) постигна ценна победа в борбата си за оцеляване в Първа лига, след като спечели с 3:2 при гостуването си на Ботев (Враца) в среща от 34-ия кръг на шампионата. Тимът от Пазарджик стигна до успеха с голове на Венсан Марсел, Георги Вълчев от дузпа и Стоян Стоичков, а за врачани точни бяха Клери Сербер и Марко Мажуга, като и петте гола в срещата паднаха през втората част. С победата Хебър запазва 14-ата позиция в класирането, но вече с актив от 29 точки - с 2 точки по-малко от 13-ия Пирин (Благоевград), и си гарантира минимум бараж за оставане в елита, след като в другия двубой от групата на изпадащите Спартак (Варна) победи Септември и кръг преди края на първенството двата тима вече нямат шансове да се спасят и да изпреварят отбора, воден от Любослав Пенев. Ботев (Враца), който си осигури участието в Първа лига и през следващия сезон, остава на 11-о място в подреждането с 32 точки, колкото има и 12-ият Берое.

Първата част на сблъсъка премина на по-ниски обороти и положенията пред двете врати бяха малко.

В 14-ата минута гостите бяха близо до откриване на резултата. Октай Хамдиев центрира отдясно към наказателното поле на Ботев (Враца), където Марк-Емилио Папазов получи достатъчно време да овладее и да стреля, но изстрелът му рикошира в крака на Диего Фераресо и мина покрай гредата на Федерико Бариос.

Осем минути по-късно домакините отговориха с опасен удар на централния защитник Меси Биатумусока, който след центриране от корнер надскочи Георги Вълчев и засече с глава, но топката се отби в напречната греда на вратата на Хебър и излезе в аут. С това се изчерпаха и по-любопитните ситуации през първото полувреме.

Три минути след подновяването на играта след почивката играчите на Любослав Пенев откриха резултата. Октай Хамдиев проби отляво, навлезе в наказателното поле и центрира към точката за изпълнение на дузпа, където включващият се от втора позиция Венсан Марсел засече неспасяемо в горния ляв ъгъл на Федерико Бариос, за да даде аванс на своя тим.

Малко след това Меси Биатумусока отново бе оставен непокрит на границата на вратарското поле при центриране от корнер и стреля с глава, но не съумя да уцели вратата.

В 56-ата минута обаче Ботев (Враца) стигна до изравнително попадение. Чавдар Ивайлов изведе Даниел Генов с пас зад защитата на Хебър и Генов комбинира с Клери Сербер, който на празна врата реализира за 1:1.

Осем минути по-късно гостите от Пазарджик получиха право да изпълнят дузпа. Алехандро Серано центрира от ъглов удар, Мартин Михайлов засече с глава и топката срещна ръката на Диого Барбоса. Главният съдия Иво Андреев прегледа повторение на ситуацията с помощта на системата ВАР и посочи бялата точка. Георги Вълчев не сбърка при наказателния удар, за да изведе Хебър за втори път напред в резултата.

В 79-ата минута футболистите на Любослав Пенев сложиха точка на спора с трети гол. Тимът от Пазарджик организира бърза контраатака по десния фланг, където Анте Живкович пое в наказателното поле и видя включването на резервата Стоян Стоичков, който от около 10 метра разстреля Федерико Бариос за 3:1.

До края на мача домакините потърсиха намаляване на изоставането си и успяха да върнат едно попадение в четвъртата минута от добавеното време на срещата, когато Браян Мендоса стреля по диагонала, Петър Дебърлиев парира изстрела, но Марко Мажуга се озова на точното място, за да добави в опразнената врата и по този начин оформи крайния резултат - 2:3.

В следващия кръг Ботев (Враца) гостува на Септември, докато Хебър приема Берое на стадион „Георги Бенковски“ в Пазарджик.