site.btaОтборите на САЩ и Швейцария постигнаха шеста поредна победа на Световното първенство по хокей на лед

Кътър Готие (в синьо) бележи един от головете си във вратата на Франция. Снимка: АП

Отборът на САЩ съсипа Франция с 9:0 в среща  от група А на Световното първенство по хокей на лед, което се провежда в Латвия и Финландия. Това е шеста победа в шест мача за американците, които събират 18 точки и си гарантират 1-ата позиция в потока.

Играещият за Бостън Колидж 19-годишен център Кътър Готие вкара хеттрик за американския отбор, Дрю О’Конър добави две шайби във френската врата. По един гол записаха Скот Перунович, Ти Джей Тайнън, Роко Грималди и Конър Гарланд. След първата третина резултатът беше 3:0, а в третата паднаха пет гола в мрежата на Кантен Папийон.

Вратарят им Кал Петерсен трябваше да се намесва едва 13 пъти и записа суха мрежа. По-рано в същата група Германия се разправи с Унгария със 7:2.

Швейцария все повече се намесва в битката за медалите, след като победи традиционно силния отбор на Чехия с 4:2 и също постигна шеста победа в първите си шест мача. С 18 точки хокеистите от алпийската страна си гарантираха 1-ата позиция в група В, а чехите за момента са на 2-о място с 13. Последната квота за четвъртфиналите ще бъде или за Латвия, или за Словакия.

Андрес Амбул вкара два пъти за Швейцария, Танър Ричард и Ромен Льофъл добавиха по един точен изстрел. 37-годишният ветеран Роман Червенка откри резултата за чехите в 6:47 минута със силен удар преди синята линия. След това Льофъл изравни, а във втората третина Амбул с двата си гола направи преднината на Швейцария 3:1. Червенка асистира и за 2:3 на Доминик Кубалик, но след това дойде и четвъртия гол.

Към 03:27 на 29.03.2024 Новините от днес