site.btaСлед две продължения Черноморец победи Рилски спортист и за първи път ще играе на финал в баскетболното първенство на България

снимка БТА, архив

Отборът на Черноморец се класира за първи финал в историята си в мъжкото баскетболно първенство на България. Бургазлии победиха лидера в редовния сезон Рилски спортист с 95:90 (10:15, 19:14, 18:23, 21:16, 15:15, 12:7) след две продължения като домакини в четвъртия мач от полуфиналния плейоф между двата тима в Националната баскетболна лига (НБЛ) и спечелиха серията с 3:1 успеха. В спора за титлата Черноморец ще излезе срещу шампиона Балкан, а самоковци ще се изправят срещу ЦСКА в опит да стигнат до бронзовите медали.

Съперниците изиграха изключително интересен и напрегнат сблъсък, изпълнен с много обрати. Състезателите на Черноморец успяха да стопят преднина от 11 точки за минута и половина в края на редовното време и след две продължения стигнаха до историческия за клуба успех.

Баскетболистите на Рилски спортист стартираха по-добре срещата в Бургас и поведоха със 7 точки при 15:8 по-малко от минута преди края на първата част, която приключи при 15:10. Гостите водеха с 22:16 в средата на втората четвърт, но Черноморец навакса пасива си и след 10 безответни точки да обърне до 26:22 при оставащи три минути до почивката. В тях домакините отбелязаха само 3 точки срещу 7 за противника и след първото полувреме резултатът бе равен – 29:29.

Двата състава продължиха с оспорваната игра и в трета четвърт, а Рилски спортист имаше леко предимство. Три минути и половина преди края на частта самоковци поеха инициативата и със серия от 7:2 дръпнаха с 52:47 преди четвъртия период.

Гостите поведоха със 7 точки, но с 5 поредни на Брайс Нзи Черноморец се доближи на 2 за 52:54 при оставащи шест минути. Тройка на Йордан Минчев и кош на Димажио Уигинс, и още една тройка на Деян Карамфилов донесоха аванс от 11 точки за Рилски спортист при 67:56 минута и половина преди края на редовното време.

Две поредни точни стрелби от далечна дистанция на Георги Боянов и Николай Титков скъсиха дистанция до 5 точки. Боянов вкара нова тройка при оставащи 17 секунди, намалявайки за 66:68, а Чавдар Костов изгуби топката при последвала атака за самоковци и Черноморец получи владението. Джордан Тъкър пропусна при стрелбата си за три точки, но Симеон Лепичев овладя борбата, а Николай Титков изравни в самия край на 40-те минути за равенство 68:68, пращайки мача в продължение.

В него двата състава няколко пъти си размениха водачеството, а при оставаща минута и половина Рилски спортист дръпна с 82:77. Черноморец се доближи на една точка при 81:82, а Макол Моайен бе точен на два пъти 11 секунди преди финала за преднина от 83:82. Деян Карамфилов бе фаулиран при оставащи 1.7 секунди. Той пропусна първия наказателен удар, вкара втория и след равенство 83:83 последва второ продължение.

Следващите допълнителни пет минути започнаха с кош на Йордан Минчев, но Черноморец обърна до аванс от 3 точки. При оставащи две минути Рилски спортист си върна преднината за 90:88, но домакините изравниха, а 30 секунди преди края на продължението Георги Боянов вкара тройка за 93:90. Чавдар Костов пропусна шанса да изравни за самоковци със стрелба от далечна дистанция и бургазлии ликуваха.

Георги Боянов бе най-резултатен за Черноморец с 21 точки и 11 борби, а Джордан Тъкър се отчете с 19 точки, 9 борби и 6 асистенции. Брайс Нзи добави 15 точки и 7 борби, а Симеон Лепичев се включи с 13 точки и 10 борби.

За Рилски спортист най-полезен бе Йордан Минчев с 24 точки, 10 борби и 5 асистенции, Димаджио Уигинс завърши с 20 точки и 13 борби, а по 16 точки вкараха Деян Карамфилов и Брандън Рандълф.

Към 06:04 на 19.04.2024 Новините от днес