site.btaНадя Тончева завърши на 9-о място на Европейското първенство по шахмат за жени, грузинка триумфира с титлата

Снимка: БФ Шахмат

Надя Тончева завърши на 9-о място на Европейското първенство по шахмат за жени (индивидуално), след като в последния 11-и кръг с белите фигури надделя над Марсел Ефроимски (Израел). Така с днешната победа 17-годишната Тончева събира 7,5 точки, колкото имат още шест състезателки и се подреждат по допълнителни показатели. Крайното класиране на българката й дава право на участие и на Световата купа за жени през август в Баку, а също така получава и 2000 евро от наградния фонд.

Най-добрата българска състезателка в този спорт Антоанета Стефанова също приключи първенството с победа. Тя успя да излезе от много трудна позиция и с черните фигури не остави шансове на Хаяла Абдула (Азербайджан). По този начин Стефанова скочи с 16 позиции нагоре в класирането и след 58-ото място вчера, тя се нарежда 42-а в края на първенството с 6,5 точки.

Виктория Радева е на 48-о място с 6 точки, а Белослава Кръстева – 61-а с 5,5. 15-годишната дебютантка Петя Караиванова е на 110-о място с 4,5. С победа приключи Виктория Радева, която преодоля Тихана Ивекович (Хърватия) белите фигури. Кръстева претърпя поражение днес с белите от Лили Коридзе (Грузия), Караиванова пък се справи с Екатерини Павлиду (Гърция).

Европейска шампионка стана 29-годишната грузинка Мери Арабидзе, която завърши първа с 8,5 точки от 11 възможни. Тя прибавя тази титла към световната отборна с тима на Грузия от 2015-а година, както и от трите си световни индивидуални за девойки.

Към 15:31 на 28.03.2024 Новините от днес