site.btaСидни Маклафлин е първата жена под 51 секунди на 400 метра с препятствия, Келси-Лий Барбър защити световната си титла в хвърлянето на копие

Сидни Маклафлин  е първата жена под 51 секунди на 400 метра с препятствия, Келси-Лий Барбър защити световната си титла в хвърлянето на копие
Келси-Лий Барбър защити световната си титла в хвърлянето на копие. Снимка: АП

Американката Сидни Маклафлин подобри собствения си световен рекорд и триумфира с титлата на 400 метра с препятствия за жени на Световното първенство по лека атлетика в Юджийн.

Олимпийската шампионка финишира за 50.68 секунди и свали 73 стотни от досегашното си върхово постижение 51.41, поставено на същата писта миналия месец.

22-годишната Маклафлин е първата жена, която бяга дистанцията под 51 секунди.

"Нереално е. Благодарна съм на Бог, на моя треньор, на моя екип. Заслугата е на всички", каза лекоатлетката пред репортери след състезанието.

Това е третата поправка на световния рекорд в дисциплината в рамките на три години, след като преди това постижението на Юлия Печонкина се задържа 16 години.

Втора остана Фемке Бол от Нидерландия с 52.27, а трета е американката Далила Мухамад с 53.13 секунди.

В гладкото бягане на 400 метра за жени триумфира Шони Милър-Уибо с 49.11 секунди - най-добър резултат в света за сезона.

Двойната олимпийска шампионка от Бахамите спечели първата си световна титла индивидуално.

Мерилейди Паулино от Доминиканска република отново остана втора след Милър-Уибо, както това се случи на Олимпиадата в Токио миналата година. Паулино финишира за 49.60 секунди.

Трета е представителката на Барбадос Сада Уилямс с 49.75 секунди.

На същата дистанция при мъжете първата си световна титла спечели Майкъл Норман от САЩ. След разочароващото пето място на Олимпиадата в Токио, Норман успя да компенсира в Юджийн с най-бързо време на финала - 44.29 секунди. Американецът се възползва по най-добрия начин от отсъствието на олимпийския шампион от Токио 2020 Стив Гардинър от Бахамите, който пропусна шампионата заради контузия.

Втори остана олимпийския шампион от Лондон 2012 Кирани Джеймс от Гренада с 44.48, а трети е британецът Матю-Хъдсън-Смит с 44.66.

Австралийката Келси-Лий Барбър защити световната си титла в хвърлянето на копие с най-добър резултат в света за сезона 66.91 метра.

Втора остана американката Кара Уингър с 64.05, а трета е японката Харука Китагучи с 63.27 метра.