site.btaСедемдесет години по-късно небостъргачът, който Сталин „подари“ на Варшава, продължава да предизвиква силни чувства сред поляците


Седемдесет години след като съветският диктатор Йосиф Сталин „подари“ Двореца на културата и науката на Варшава, сградата в центъра на полската столица продължава да предизвиква силни чувства сред поляците, предаде Ройтерс.
Дворецът, който отбелязва 70-ата годишнина от своето откриване, състояло се на 22 юли 1955 г., когато Полша е част от Източния блок, е замислен от Сталин като символ на съветското господство и първоначално е кръстен на негово име.
„Когато поставиш голям дворец, нещо като небостъргач по онова време, в центъра на града, който се вижда от 30 километра, с това демонстрираш мощта си“, каза Дорота Змарзлак, член на управителния съвет на Двореца.
Младите хора имат друго отношение към сградата, добави тя. След края на социалистическия режим в Полша през 1989 г. много съветски паметници са премахнати, а улиците – прекръстени. Дворецът остава, въпреки че полският министър на външните работи Радослав Шикорски призовава за срутването му през 2007 г.
Сградата е домакин на концерти, политически събития, изложби и модни ревюта. Сред музикантите, които гостуват там, са певците Андреа Бочели и Хосе Карерас. През 1967 г. там свирят „Ролинг стоунс“, дълго преди края на социалистическия режим.
Зигмунт Ковалски, 89-годишен пенсионер, разказва как с дъщеря си са плували в басейна на двореца и как е гледал филми и концерти там. „Всичко друго може да бъде срутено, но нека това остане за бъдещите поколения като доказателство за миналото, идните поколения ще имат свидетелство, че комунизмът беше тук“, каза той пред Ройтерс.
Сградата включва четири театъра, кино комплекс с осем екрана и два музея. В нея се подреждат и изложби, а концертната зала е в ремонт.
За някои от младите жители на Варшава дворецът се отличава по-малко с историята си и повече като забележителност на града.
Карол Лос, студент на 23 години, каза за Ройтерс, че за него сградата е символ на Варшава. "Мисля, че младите я виждат по много различен начин от предходните поколения“, каза той.
Украинският архитект Валерий Шчербак, на 32 години, се възхищава на архитектурата на двореца и на неговата популярност сред туристите. „Това е история и ние трябва да я уважаваме“, каза той, като отбеляза, че много от съветските сгради в Украйна са разрушени. „Миналото трябва да бъде запазено за историята, а не унищожено“.
/ВБ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина