site.btaАборигените се обръщат към ЮНЕСКО за защита на австралийски обект на скалното изкуство
Трима представители на австралийското племе мардудхунера пропътуваха милиони километри, за да се срещнат тази седмица с делегати от целия свят в Париж в рамките на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, който трябва да определи кои обекти ще бъдат добавени в списъка на защитените, съобщи АФП.
Сред местата, които ще бъдат разгледани тази седмица е Муруджуга - отдалечен район в Австралия, в който според оценки се намират около един милион петроглифи – скални гравюри, които вероятно датират отпреди 50 000 години. Това прави региона един от най-важните обекти на скалното изкуство в света.
Рейлин Купър, една от пазителките на традициите на района Муруджуга, от години се бори за защита на това важно място за културата на аборигените, пряко застрашено от минното дело. „Вижте ли мащаба на тази строителна площадка?“, тревожи се тя, показвайки видео на своя регион, където насред червената земя изникват масивни промишлени инсталации.
Богатият на природни ресурси регион Пилбара от десетилетия привлича апетита на минните гиганти, отбелязва АФП. Желязната руда, по специално, се изнася през пристанището Дампир, разположено на входа на полуострова. В град Каратха, недалеч оттам, се намира завод за втечнен природен газ.
Австралийската компания Woodside Energy използва Северозападния шелф - промишлен комплекс, състоящ се от офшорни платформи, подводни тръбопроводи и съоръжения за преработка на въглеводороди.
Присъствието на тези минни организации вече е нанесло щети според организациите за защита на околната среда и местното население. Бенямин Смит, професор по археология в Университета на Западна Австралия и специалист по скално изкуство, констатира щетите.
„Азотните и серни оксиди, които се отделят от промишлеността, атакуват манганите и създават дупки на повърхността. Това води до разрушаване на повърхността на скалното изкуство“, обясни той пред АФП.
Woodside Energy от своя страна заяви пред агенцията, че организацията „е предприела проактивни мерки в продължение на много години – включително намаляване на емисиите, споделяне на данни и продължителна подкрепа на програмата за мониторинг на скалното изкуство на Муруджуга“, отбелязва АФП.
/ТС/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина