site.btaМедийната комисия в парламента изслуша днес председателя и членове на Съвета за електронни медии


Комисията по медиите и културата в парламента изслуша днес председателя и членове на Съвета за електронни медии (СЕМ), на основание чл. 111 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, относно осъществения от СЕМ надзор върху дейността на Българската национална телевизия (БНТ) и Българското национално радио (БНР).
"Знаем, че в крайна сметка СЕМ не е цензор и не можем да изискваме от него да определя политиката на медиите. По-скоро трябва да ги наблюдава и да ги надзирава, в някакъв смисъл на думата, дали изпълняват изискванията на закона“, каза Костадин Костадинов, председател на парламентарната група на „Възраждане“.
„Направили сме справка за някои от основните политически предавания на БНТ и БНР. Разбира се, бихме могли да направим същото нещо и за националните частни телевизии или за други, по-влиятелни подобни канали. Но в случая смятаме, че това нещо е безпредметно, защото, имайте предвид, че това, което ние сега ще ви кажем и покажем съвсем накратко, важи в много по-голяма степен за частните телевизии, защото в БНТ и БНР все пак, заради това, че са обществени телевизии, се опитват по някакъв начин да спазват някаква пропорционалност при представителството на отделните политически партии на гражданския сектор. Докато това в частните телевизии абсолютно, почти на 100%, отсъства“, каза Костадинов.
„Направили сме един много сериозен анализ, показващ тежък дисбаланс, който не е от месеци, а от години. Нашият анализ е конкретно за последната половин година – периодът, в който работи това Народно събрание (НС), но, повярвайте ми, ако тръгнем да го разширяваме назад във времето, той ще стане още по-тежък. Има много тежък дисбаланс, защото би следвало не просто да се търси представянето на всички гледни точки, но и да се даде възможност на всяка една от политическите партии да говори“, каза той.
„Единственото нещо, което искаме аз и моите съмишленици от „Възраждане“, е да имаме равно представителство, съобразно представителството си вътре в парламента. Не е редно и не е логично най-голямата опозиционна сила да няма присъствие в някои от предаванията или да присъства чисто символично в други. Също така не е редно една съизмерима с нас политическа сила, каквато е „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ), да има тройно, четворно и петорно по-голямо присъствие в медиите, при това в държавните медии. За частните медии може да намерим оправдание и затова и не сме се съсредоточили върху тях. Даваме просто примера с БНТ и БНР като симптоматичен, защото в държавните медии е така“, посочи Костадинов.
По думите му големият въпрос е как точно се осигуряват различните гледни точки и плурализма на различните мнения. „Защото няма как да маскираме присъствието на хора, които, да кажем, са представени като носители на позиция, която и ние защитаваме. Не можем да сме сигурни дали те я защитават качествено, дали я защитават по същия начин, както ние бихме могли да я защитим. Това свещено демократично право на нас ни е отнето“, отбеляза Костадинов.
„Ние нямаме кой знае колко големи претенции към СЕМ, изхождайки от неговата все пак много двусмислена позиция в законодателството. Знаем, че вие сте натоварени с много повече очаквания, отколкото правомощия. Настояваме за позиция от ваша страна спрямо БНТ и БНР, за да можем вече ние с тях, на свой ред, да водим разговори“, обърна се той към представителите на СЕМ.
/ТДЦ
/ДД
/ТС/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина