site.btaОбщото събрание на глобалната мрежа CISAC бе открито в София


За първи път България е домакин на Общото събрание на CISAC – глобалната мрежа, обединяваща над 220 дружества за колективно управление на права. Домакин е „Музикаутор“, а събитието се провежда в столичен хотел.
Президентът на CISAC Бьорн Улвеус, че България има огромен творчески талант и потенциал да развие един творчески сектор. По думите му сега е моментът правителството да предприеме действия, за да се гарантират справедливи тарифи за справедливо възнаграждение на авторите. Но България има какво да направи и CISAC помага за постигане на промяна в близко бъдеще, каза още той.
За нашата общност основният проблем е изкуственият интелект (ИИ). Той се използва все повече и инвестициите в този сектор са все повече. Правителствата трябва да вземат мерки, отбеляза Улвеус.
Той посочи, че трябва да има ясни договорни принципи за бъдещи преговори с правителствата и операторите на изкуствения интелект. Творците трябва да имат глас на масата за преговори. Не е достатъчно да се договорим за стратегиите за лобиране. Всеки трябва да чуе тези приоритети и принципи, отбеляза още той.
Президентът на CISAC припомни, че Европа има закон за ИИ, приет през 2023 г и там има фокус за прозрачността, която не трябва да се размива. „Трябва да настояваме пред всички политици да има три основни принципа – прозрачност, лицензиране и възнаграждение. Това е изключително важно“, каза още Бьорн Улвеус.
„Фактът, че сте избрали България за домакин на Общото събрание на Международната конфедерация на авторите и композиторите означава много за нас. Благодаря ви, че сте тук не само за да обменяте идеи, но и за да се обедините около решение за решаването проблема с навлизането на изкуствения интелект. Гордея се с всичко, което успяхме да създадем за българските институции. Светът се променя пред очите ни и новите възможности, които технологиите предлагат, правят тази промяна един от най-важните ни ангажименти. Аз вярвам, че ако използваме общите си ресурси ще видим, че изкуството, създадено от хората, ще бъде най-ценното. Приветствам ви с молба, ограничени от времето, да се свържем по нови начини и да намерим нови пътеки“, каза председателят на „Музикаутор“ Ясен Козев.
Оттеглящият се председател на Управителния съвет на CISAC Марсело Кастело Бранко произнесе прощално слово, в което обобщи шестгодишното си лидерство през време на глобални сътресения, включително пандемията от COVID-19. Той подчерта значението на малките и средни дружества и призова за продължаване на глобалната солидарност в условията на променящ се технологичен свят.
Председателят на борда на CISAC Марсело Кастело Бранко отбеляза, че местните дружества като „Музикаутор“ и „Филмаутор“ са изправени пред предизвикателства.
Това, което наблюдаваме днес, е началото на нова глава – на ИИ. Това е по-различно от всичко, пред което сме изправяли досега. Не трябва да се страхуваме, трябва да сме гъвкави и да отстояваме нашите ценности, каза той.
Това е първото общо събрание на CISAC в България. Събираме се дни след 24 май, празника на кирилицата, която произхожда от България. В днешно време България има богати творчески сектори, каза Гади Орон, генерален директор на CISAC. Той разказа на посетителите, че България е средище на много изкуства. Обясни, че с една разходка по столичната улица „Раковски“ - наречена Софийския „Бродуей“ могат да видят много от театрите в София. Обясни, че има музикален състав, наречен „Мистерията на българските гласове“, работил с много от световните имена. Допълни, че у нас се снимат много холивудски продукции и видеоклипове.
„Има огромен потенциал. Отключването на този потенциал не е лесно, но за да го подкрепим, изградихме една стратегия“, уточни Гади Орон и потвърди ангажимента на CISAC да подкрепя малките пазари с голям потенциал.
Програмата на събитието включва представяне на глобалната политика на CISAC по темата за ИИ, включително приоритетите в застъпничеството: задължения за прозрачност за операторите на ИИ, изискване за разрешение от носителите на права и справедливо възнаграждение за творците. Ще има панел за регулации и съдебни спорове, свързани с ИИ, с потвърдени участници от GEMA, ADAGP, APRA AMCOS, PRS for Music и RIAA. Предвидена и част за регистрация на произведения, създадени с помощта на ИИ, и справяне с измами, с участници от BUMA, KOMCA и SACM.
Технологии, прозрачност и права на творците. Събранието включва и актуализации относно технологичните услуги на CISAC, включително планираното надграждане на CIS-Net 2.0 – централизирана система за подобряване на обмена на данни, точността и ефективността между членовете на мрежата.
/ХК/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина