site.btaАртистът може да ползва всички новости, даващи му свобода да прави каквото иска, смята живописецът Илия Желев


Артистът може да ползва всичко ново и съвременно, което ще му бъде от помощ. Това каза пред БТА художникът Илия Желев, който се представя със самостоятелна изложба във варненската галерия „Ларго“. Той показва картини, в които доминират пейзажите, оформящи и заглавието на колекцията - „Град в нощта“.
Платната са от миналата и от тази година. Една част са изпълнени в класическата живописна техника, с която пловдивският художник работи над 35 години, а другите са дигитално разработени принтове. Те обаче също са уникални, защото върху тях е рисувано на ръка и не могат да бъдат тиражирани или повторени, само интерпретирани, поясни авторът. По думите му това е смесена техника върху платно, включваща акрилна живопис и принт. С нея от един и същ мотив той може да направи до три варианта, с разработки в детайлите или цветовете.
Произведенията на Илия Желев напомнят мозайка и в тях големият образ е сглобен от множество миниатюрни. Той сподели, че подборът и „композирането“ на детайлите му отнема около седмица, след което има дълъг технически процес в компютъра, а после и рисуване на ръка. Малките части, от които се състои голямата картина, не са случайно избрани, а според темата на платното и са свързани най-често с поп културата, джаза, популярни имена, архитектурни елементи, паметници.
„Тази серия правя от 2017 г., дотогава работех само класическа живопис. Това са така наречените „икони“. За основна тема избирам много популярни личности като Айнщайн, Мерилин Монро, Одри Хепбърн, Дейвид Боуи, а също и определени култови места в света като Ню Йорк, защото ми допада неговата наситеност с много детайли и мощно излъчване“, сподели той. Пробвал е и с друг тип пейзажи като Стария Пловдив, но те са извън серията и са по-скоро експерименти.
Попитан защо се е впуснал в този начин на рисуване, Желев обясни, че не приема схващането как един художник трябва да си изработи стил след завършването на академия и да работи в него цял живот. Според него това не е адекватно на съвремието, което може да се види например при един от най-големите и скъпи художници Герхард Рихтер, развиващ се в няколко стила. „Гледайки в галериите на Запад какво правят колегите, изследвайки какво дава техниката като възможност да се принтира трайно с професионални материали и пълнопигментни мастила, ме накара да се замисля в такава посока. Работата по изображения, наподобяващи пиксели, датира още от преди компютрите. В един момент реших, че човек трябва да използва всичко ново, което ще му бъде от помощ да нарисува това, което иначе не може. Така имам свобода да направя каквото искам“, каза Желев.
Той е забелязал, че през последните години западните тенденции във визуалните изкуства са свързани основно с дигиталното изкуство, инсталациите, обектите, пърформансите. По думите му вече има много малко артисти, които рисуват в класически техники. Напоследък се наблюдава възраждане на колекционерския интерес към жанра на портрета, който не се е радвал на голяма популярност преди това.
В неговата изложба във Варна присъстват портрети на Айнщайн и Одри Хепбърн, като при актрисата Желев ползва т.нар. метод „арт резин“, при който картината се залива със смола, обогатяваща цвета и правеща изображението по-силно за възприятие. Тази техника става по-популярна в последните десетина години, обясни той. Сега авторът прави такава серия, като портретът на Хепбърн е първият от нея.
Напоследък Желев се връща и към по-традиционните си неща. Сред тях е цикъл, посветен на Густав Климт, от който във варненската галерия са представени три произведения. По думите му тези негови творби се радват на голям интерес от ценителите.
Изложбата в галерия „Ларго“ продължава до 4 юни.
Илия Желев е роден в Пловдив през 1961 г. Завършил е живопис във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий”. Има повече от 120 самостоятелни изложби, като повечето са в чужбина – Германия, Австрия, Швейцария, Испания, Турция, Люксембург, Франция, Италия. От 2006 г. немската верига галерии Менсинг представя ежегодно българския творец в своите изложбени пространства в най-големите немски градове. Kартини на Желев са притежание на Националната художествена галерия, много галерии в страната, както и на колекции в Германия, САЩ, Швейцария, Италия, Швеция, ОАЕ, Англия, Австрия, Гърция, Франция, Холандия, Люксембург, Русия, Испания, Нова Зеландия и Израел. Живее и работи в Пловдив.
/ВБ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина