site.btaИзложба в Исперих разказва за 50-годишната дейност на Историческия музей в града


Изложба в Исперих разказва за 50-годишната дейност на Историческия музей в града. Тя е подредена в Музейната експозиция и бе открита от директора на културната институция Теодора Василева.
Василева разказа, че Историческият музей в Исперих получава статут на Градски музей на 21 май 1984 г. Но всъщност историята започва в началото на 1956 г., когато към читалище „Съзнание“ се създава краеведчески кръжок. Членовете му решават да съберат колкото се може повече предмети, които са свързани с миналото на родния край и подредят музейна сбирка. През 1972 г. е открита музейна сбирка към читалището. Две години по-късно експозицията на музея отваря врати, а през 1975 г. сбирката се обявява за филиал на Окръжния исторически музей в Разград.
Музейният директор обясни, че в девет постерни пана с архивни фотоси и витрини със значими за всеки фонд в музея експонати е представена половинвековната история на музея. Посетителите на изложбата ще научат, че Демир баба теке, един от обектите, които стопанисва музеят в Исперих, е сред първите обявени паметници на културата през 1927 г. Тюрбето със своята забележителна архитектура и запазеност привлича поклонници и изследователи. Демир баба е описан в житието му като мъдрец и лечител. Легенда разказва и за едно от чудесата му – как от място, се подпрял с ръката си в скалата бликнал животворен извор в долината, заяви директорът на музея.
Зам.-директорът на исперихския музей Мария Николаева обясни, че юбилейната изложба започва с историята на Историческия музей. Във витрините гостите ще видят първите инвентарни книги и документи, запазени във фонд „Научен архив“, ще научат повече за краеведческия кръжок, който е двигателят на музейното дело в Исперих.
Разказът продължава с фонд „Археология“. Интригуващи експонати тук са гривната от черупка на средиземноморско мекотело – спондилус, бронзовият сърп, тракийският шлем от бронз - халкидски тип, оброчната плочка на Херос - Тракийския коннник, изработен от мрамор. В изложбата са включени също част от монетите, придобити при археологически проучвания, теренни обхождания, откупки и дарения. Представени са антични, римски и византийски монети. Експозицията се допълва с по-съвременни монети – от Полша, Тунис, Канада, Норвегия, Великобритания, разказа Николаева.
Място в изложбата намират още ценни печатни произведения на различни езици, главно на религиозна и образователна тематика, огнестрелни и хладни оръжия и други предмети, свързани с периода на българското Възраждане. Интерес представляват бронзовата отливка с библейски сцени - полиптих от четири части, дървената просфора – която се поставя върху обредния хляб, дървеният медальон с релефни знаци и дървеният кръст със седефени инкрустации.
Експозицията се допълва с ценни експонати от поминъка и бита на местното население в миналото и на съвременните майстори занаятчии и приложници. Показани са обущарска и абаджийска ютии, калъпи за обувки, абаджийска ножица, паламарка, сърп и др. предмети, предоставени като дарения в отдел „Етнография“.
Разказът за историята на Историческия музей продължава с отдел „Нова и най-нова история“. Във витрините са изложени възпоменателни и юбилейни медали, значки, хладно и огнестрелно оръжие. Любопитство будят купоните за хляб, албумът на учредителите на ТКЗС – Исперих, свидетелството за успех на войник по време на служба. Дейността на Художествената галерия е представена чрез табло. Тя е създадена през 1978 г. към читалище „Съзнание“, а от 1991 г. е отдел Художествен към Историческия музей. Разполага с богат картинен фонд, обясни зам.-директорът на музея.
Отделно табло чрез снимки разказва за обученията, творческите работилници, летните забавления, организирани от музейните специалисти.
Специално място в експозицията е отделено на Завода за резервни части за текстилната промишленост „Дружба“. Посетителите ще могат да открият на снимките свои роднини или познати, ще научат за развитието на завода и за постиженията му. Ще видят и елементи и части от разнообразната продукция, произвеждана през годините в завода.
Изложбата „50 години Исторически музей“ ще може да бъде разгледана от жителите и гостите на Исперих до средата на септември.
/ХК/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина