site.btaИзложба на картини на Жорж Папазов бе представена в Загреб


По случай 90-годишнината от изложбата на българския художник Жорж Папазов в Модерната галерия (декември 1934 - януари 1935), Националният музей за модерно изкуство представи снощи в галерия „Йосип Рачич“ изложбата „Жорж Папазов – 90 години по-късно“. Освен изложените 14 картини на Папазов от колекцията на Георги Василев е и платното „Осветители“ (1929 г.), откупено от изложбата на българския художник през 1935 г. от Модерната галерия. Картината днес е собственост на Националния музей за модерно изкуство в Загреб и бе показана в София на изложбата по повод 50 г. от смъртта на Папазов през 2022 г.
Картини на Папазов се представят в Загреб за трети път след самостоятелната му изложба от 17 декември 1934 г. до 4 януари 1935 г. и излагането на картината му „Осветители“ в проекта „Във фокус“ на Националния музей за модерно изкуство в Загреб през 2015 г.
След кратки слова на директора на Националния музей за модерно изкуство в Загреб Бранко Френчески, куратора на изложбата Мария Василева и колекционера Георги Василев, изложбата откри Ива Крулева, посланик на Република България в Република Хърватия.
На събитието присъстваха многобройни почитатели на творчеството Жорж Папазов, представители на дипломатическия корпус, на хърватски културни институции и на българската общност в Загреб.
В интервю за Националния музей за модерно изкуство, обявено на сайта на музея, кураторът на изложбата Мария Василева определя приноса на Папазов за развитието на модерните движения в Европа и особено на сюрреализма за безспорно значителен. „От днешна гледна точка, той е пример за свободен и несломим дух, който е следвал собствения си път и не се е адаптирал към тенденциите на времето. Папазов е изключителен пример за всеотдайността на млад мъж от провинциална България, който, без да знае чужди езици, успява само за няколко години да се развие като художник и да се интегрира в арт сцените на Мюнхен, Берлин и Париж. Най-близките му приятели са Андре Дерен, Андре Салмон, Пол Елюар, Жул Паскин, Ролф де Маре, Айзенщайн, Иля Еренбург, Нилс Дардел, Марсел Еме, Жан Полан, Жорж Брак. Изкуството не познава бариери, а неговата сила да създава приятелства, които надхвърлят географските и социалните граници, е нещо, от което сега се нуждаем повече от всякога.
Георги Василев – финансист, предприемач, колекционер и филантроп, който живее и работи в Швейцария повече от тридесет години, каза пред представител на Националния музей за модерно изкуство, че участието му с картини на Папазов на изложбата в Загреб може да се обобщи в три ключови теми.
„Първо, лична. Чувствам дълбока връзка с житейския път на Жорж Папазов. Подобно на „блудните синове“, и той, и аз напуснахме семействата и родината си в търсене на по-широкия свят – пътешествие, белязано от любопитство, риск и трансформация. Второ, творческа. Възхищавам се на смелостта и последователността на Папазов. Неговият отказ да се конформира, защитата му на творческата свобода и стремежът му да разрушава границите продължават да ме вдъхновяват. Той беше творец, който надмина очакваното — и остана там. Трето, свързване. Колекционирането на произведения на изкуството може да започне като страст, дори като мания, но в основата си носи нещо по-голямо: желание за свързване, за сближаване на индивиди, култури и народи чрез споделена красота“, каза Василев.
/СГ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина