site.btaПочетният председател на Съюза на физиците в България акад. Александър Г. Петров навършва 75 години


На 27 май се навършват 75 години от рождението на бележития български физик академик Александър Г. Петров, почетен председател на Съюза на физиците в България, съобщават от съюза.
Акад. Александър Г. Петров е доктор по електрическа поляризация на нематичните течни кристали, доктор на науките по молекулна физика и биофизика на лиотропното течнокристално състояние на веществото, академик на БАН.
Научните и иновационните заслуги на акад. А. Г. Петров са свързани с експерименталното наблюдаване и теоретичното обясняване на шест нови ефекта във физиката на течните кристали, меката и живата материя. Между тях се откроява откритието на биофлексоелектричеството и създаденото учение за ролята на това ново явление във физиката на живата материя. Тези нови ефекти се прилагат в оптоелектрониката, бионанотехнологиите, мембранната биофизика. Автор е на над 200 рецензирани оригинални и обзорни статии, публикувани в международни списания и трудове на конференции, на 2 монографии, както и на 7 авторски свидетелства и патенти.
Акад. А. Г. Петров е дългогодишен директор на Института по физика на твърдото тяло, основател и ръководител на направление „Физика на меката материя“ в Института, председател на Отделението по природоматематически науки на Събранието на академиците и член-кореспондентите на БАН.
Носител е на най-високото държавно отличие на орден „Св. св. Кирил и Методий“. На наградата на БАН по физика за монографията Gordon & Breach Sci. Publs., L.-N.J., на медала „Фредерикс“ за „Забележителни работи в областта на физиката на течните кристали“, наградата на МОН „За особен принос в науката“ – Учен на годината и на Почетния знак на БАН „Марин Дринов“.
Заемал е временни позиции в чужбина като гостуващ учен, гост-доцент и гост-професор (Лайпциг, Нотингам, Париж-Юг в Орсе, Сиракуза, Калабрия, Шефилд-Халам, Бъфало, Сага-JSPS, Кент-Охайо, Бангалор).
Редактор е на няколко научни списания. Член е в бордове и дружества като Борда на директорите на International Liquid Cristal Society, на Международното общество по течни кристали (САЩ) и на Европейското физическо дружество и член-основател на International Society of Molecular Electronics and Biocomputers.
В наскоро излязлата от печат книга „Физика на меката и живата материя. Академик Александър Петров“ от поредицата „Живот, посветен на науката“ на Издателството на БАН „Проф. Марин Дринов“ в научнопопулярен и достъпен стил са описани мястото и смисълът на откритията и постиженията на акад. Александър Г. Петров, както и приносът му за развитието и утвърждаването на физиката на меката материя в национален и международен план.
Забележителна е и обществената дейност на акад. Петров. Той е дългодишен член и Почетен на Съюза физиците в България (СФБ), член и зам.-председател на неговия Управителен съвет и три мандата председател на Съюза. На X-ия конгрес на СФБ единодушно е избран за първия почетен председател на Съюза.
Акад. Александър Г. Петров активно участва в организирането и провеждането на ежегодните Национални конференции за обучението по физика на преподаватели по физика от висщите и средни училища в България. По негова инициатива са проведени II и ІІІ Национален конгрес по физически науки, в които се направи обстоен преглед на развитието на научните изследвания по физика и постигането на редица жалони на успеха на българската физика както в национален, така и в международен мащаб.
Благодарение на активнатата му дейност като член на Изпълнителния съвет на Европейското физическо дружество (ЕФД) бяха укрепени редовните връзки и контактите с Дружеството, а в навечерието на 24 май 2014 г. беше почетена паметта на великия български физик Георги Наджаков. Неговият кабинет, съхранен в ИФТТ, бе определен от ЕФД за историческо място в научното и културно наследство на Европа и като обект с голям принос за физиката и нейната история. Като президент на Балканския физически съюз (БФС) акад. Петров организира провеждането на Х-ата Юбилейна конференция по физика на БФС в София (2018) с участието на голям брой физици от всички балкански страни. Един от най-голямите приноси на акад. Петров е възстановяването по негова инициатива и в резултат на активната му дейност на членството на България в Международния съюз за чиста и приложна физика (International Union of Pure and Applied Physics – IUPAP).
Цялата тази всеотдайната обществена дейност на акад. Александър Петров е от особено значение за развитието на науката и образованието по физика, както и за нейното популяризиране и приложение в науката, технологиите и иновациите у нас, отбелязват от СФБ.
/АКМ/
news.modal.header
news.modal.text