site.btaИзучаването на френски език си е истинско приключение, направо авантюра, смята дългогодишният преподавател и франкофон Цонка Донева


Изучаването на френски език си е истинско приключение, направо авантюра, каза в интервю за БТА франкофонът и дългогодишен учител по френски език в Профилираната гимназия с преподаване на чужди езици „Екзарх Йосиф“ в Разград Цонка Донева. Тя е председател на Сдружението „Приятели на Франция – Разград“, учредено преди шест години. Макар и вече френски език да не се изучава в училищата в Разград, Цонка Донева е убедена, че той продължава да има място в града.
Ах, този френски! Вместо да тъгуваме, че вече го няма, по-добре да сме благодарни, че сме го имали
Цонка Донева не може да каже точно откъде идва любовта й към френския език. Разказва, че някак случайно е попаднала във Френската гимназия в Стара Загора.
„За мен, момичето от село, първата година беше много трудна, даже бях готова да се откажа още преди Нова година. Благодаря на майка ми, че ме убеди да продължа, въпреки трудностите. И полека-лека харесах езика, бях увлечена по френските поети Верлен, Бодлер, Жак Превер…, дори по-късно, вече студентка по Френска филология участвах в кръжок по превод на френска поезия“, обяснява Донева.
Веднага след завършване на университета започва работа в Средното професионално-техническо училище (СПТУ) по автотранспорт в Разград. „Навлязох в професията под ръководството на мадам Грета Радева. Оказа се, че за мен бе призвание да бъда учителка. След няколко години и след първото ми посещение на Париж дойде заглавието на една статия в местния вестник „Ах, този френски! Обичам го!“, а след постъпването ми в Езиковата гимназия „Екзарх Йосиф“ любовта ми към френския език се разгърна пълноценно“, допълва Донева.
С голямо съжаление тя споделя, че френски език вече не се изучава нито в Разград, нито дори в региона. Но това по думите й си е тенденция и в много други градове в България. „Една по една доста езикови гимназии се простиха с френските паралелки. Английският език се наложи много агресивно, испанският привлича много младежи, а френският - някак все едно, че залезе. Но…C’est la vie! Вместо да тъгуваме, че вече го няма, по-добре да сме благодарни, че сме го имали“, казва Цонка Донева.
Сдружението „Приятели на Франция – Разград“ е продължение на клуба на франкофоните
Сдружението „Приятели на Франция – Разград“ е продължение на клуба на франкофоните, който аз и съмишленици създадохме през 1993 г. Клубът имаше секции за възрастни и за млади франкофони, разказва Цонка Донева, която вече трети мандат е председател на неправителствената организация. Тя обяснява, че младите франкофони са били основно от Езиковата гимназия, които имали свои правила и свои дейности. В клуба на възрастните членували най-вече учители по френски език от града, но известно време сред тях са били и журналисти, адвокати, бизнесмени, банкери.
През 1998 г. клубът се преобразува в секция "Франкофони" към Асоциация „Партньорство за мир“, чийто председател е Йосиф Иванов. По думите на Донева именно той е бил винаги моторът на франкофонските дейности, особено в областта на организираните пътувания до Франция и най-вече до Шалон ан Шампан. През този период се организират големи франкофонски концерти с участието на учители и ученици, отворени за разградската общественост. Така се стига до идеята за създаване на сдружението.
„През 2015 г. завърши последният френски клас на ПГПЧЕ “Екзарх Йосиф“. Френският език си отиде от гимназията. Отидох си и аз. Година по-късно в града ни отново гостуваше група от побратимения френски град. Йосиф Иванов организира вечер на приятелството под надслов „Вечер на спомените“. Бяха поканени много от хората, замесени в приятелските отношения между двата града, сред които и кметовете Венелин Узунов и Денчо Бояджиев, ръководителите на танцовите състави, посещавали френския град, разградчани, които са гостували на приятелите от Шалон. Мобилизирахме всички франкофони и се получи невероятно събитие“, обяснява Цонка Донева.
По думите й така възниква идеята, след като вече няма ученици от френски паралелки, да продължат да разпространяват френския език и култура, да работят за поддържането на приятелството с побратимения Шалон ан Шампан. На първи март 2017 г. СНЦ “Приятели на Франция – Разград“ вече е факт. Дейността на сдружението стартира с отбелязването на Международния ден на Франкофонията - 20 март, като домакин тогава е отново къщата музей "Анание Явашов". На 21 юни същата година е организиран концерт на открито по случай празника на музиката, който е тръгнал от Франция.
„През последните години пандемията и войната в Украйна донякъде ни попречиха да обогатим и разширим дейността си. Заради тези обстоятелства приятелите ни от Шалон не успяха да дойдат и за Панаира на киселото мляко през последните години“, споделя с малко тъга Цонка Донева. Тя с надежда очаква да види как ще се развият по-нататък връзките с Комитета по побратимяване в Шалон.
„На този етап като дейности залагаме на няколко специални събития - Международния ден на франкофонията - 20 март, Националния празник на Франция, посрещането на новото божоле през ноември. Предвиждаме и кулинарна вечер à la française, тъй като в сдружението имаме невероятен кулинарен спец“, разказва Донева. С нотка разочарование казва, че все още не са успели да привлекат повече млади, бивши ученици към каузата. Със съжаление добавя, че не са успели да създадат и контакти със сродни институции в страната и в чужбина. „Имахме идеи да се свържем с подобна организация в Румъния, но така си и остана нереализирана“, допълва Донева.
Сътрудничеството между Разград и Шалон ан Шампан
„Вече загатнах някои моменти от дългогодишното сътрудничество на Разград с Шалон ан Шампан. Преди побратимяването беше сприятеляването, чрез подписването на Харта за приятелство, а още преди това – запознаването“, разказва Цонка Донева.
Приятелските връзки с френския град започват още през 1975 г. в Тунис по време на Международния фолклорен фестивал. Участие в него има и Капанският ансамбъл с ръководител Александър Христов, които провеждат среща с Каталанци (Les Catalans) с ръководител Жаклин Прието. Тази среща по думите на Донка Цонева е привличане от пръв поглед. Две години по-късно, по покана на французите, Капанският ансамбъл гостува на Шалон ан Шампан, а шалонците са възхитени от българския фолклор. През 1985 г. ансамбълът отново е на турне във френския град, като домакините им подаряват еднодневен престой в Париж.
„Ключова се оказва 1993 г. България е член на Франкофонията, в Разград има Езикова гимназия с паралелка с френски език, а на 9 ноември в Шалон ан Шампан е подписана официално Хартата за приятелство. На събитието присъства разградският хор „Железни струни“, споделя Донева. По думите й голяма заслуга за този резултат имат Жаклин Прието, Александър Христов, Йосиф Иванов и кметовете на двете общини – Разград и Шалон.
От 1997 г. започва ежегоден езиков стаж за ученици от 9 клас на френските паралелки, една особено полезна за изучаващите френски език практика. Всяка година през априлската ваканция представители на учебното заведение заминават за град Шалон, като са настанявани в местни семейства и посещават френско училище със своите връстници домакини.
По-късно в Шалон ан Шампан се учредява комитет по побратимяване и на 8 май 2005 г. двата града стават официално побратимени. През годините продължава регулярен обмен на групи от двата града и ежегодният езиков стаж на ученици от Разград в побратимения френски град. На всеки две години в Разград пристигат групи от възрастни жители на френския град, членове и съмишленици на комитета по побратимяване. Гостуването на французите е по време на Панаира на киселото мляко. Осъществяват се срещи, контакти, приятелства с разградчани.
„Може би сега трябва да припомня, че за активната им дейност са наградени двама души. На 28 януари 2006 г. мадам Жаклин Прието е удостоена със званието „Почетен гражданин на Разград“, а през 2009 г. в град Шалон ан Шампан е проведена церемония, на която Йосиф Иванов е награден със Златна еврозвезда за гражданска доблест. Връчи му я лично Ан-Дао Траксел – председател на Европейската звезда за гражданска и военна доблест и осиновена дъщеря на Жак Ширак“, допълни Цонка Донева.
Сдружението „Приятели на Франция - Разград“ и Регионалният исторически музей канят днес на кафе „Франкофон“ в къщата музей „Анание Явашов“
Годишнината от създаването на Франкофонското сдружение в Разград ще бъде чествано днес с инициативата Кафе „Франкофон“ (Café Francophone). То е на втория етаж в къщата музей „Анание Явашов“ и ще отвори врати в 18:30 часа. Събитието е по повод Международния ден на франкофонията – 20 март, но е посветено и на 30-годишнината от подписването на Хартата за приятелство между френския град Шалон ан Шампан и Разград.
„Благодаря на Регионалния исторически музей за поканата да направим празника съвместно, и то в тази красива къща музей. Заедно сме подготвили истинска атмосфера на френско кафене - с приятна френска музика, поезия, изненади. С удоволствие ще споделим празника с нашите гости“, каза Цонка Донева. Тя обясни, че посетителите ще имат възможност да си припомнят или научат подробности за събития и знакови личности с принос към трийсетгодишното приятелство между Разград и Шалон ан Шампан. Освен това ще се потопят и до обектите на недвижимото културно-историческо наследство на двата побратимени града, показани чрез снимки в залите на къщата музей.
/ТС/
news.modal.header
news.modal.text