site.btaУчастието в Русенския фестивален оркестър на "Мартенски музикални дни" е невероятно презареждане


Участието в Русенския фестивален оркестър на "Мартенски музикални дни" е невероятно презареждане, каза за БТА концертмайсторът на Операта в Кайро Цветелина Кръстева. Създаденият през 2010 година оркестър събира от всички краища на България и света музиканти, които са учили в Националното училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов" в Русе.
"Русе става музикална столица за един месец, живее с този фестивал, диша с този фестивал, всичко е музика в Русе по това време. Всяка година изпитвам все същото вълнуващо и тръпнещо очакване от новата среща и новата програма," сподели цигуларката. "Тази година съставът е по-малък, защото произведенията го предполагат. Такова решение са взели организаторите и маестро Емил Табаков," добави тя.
Фестивалният оркестър ще свири на втория ден от сценичния форум, 17 март, и ще изпълни увертюрата на "Отвличане от сарая" и Симфония-кончертанте за цигулка и виола, К.364 на В. А. Моцарт, както и "Гогол сюита" на А. Шнитке по музика към спектакъла "Ревизорска приказка" по мотиви от произведения на Гогол.
"Програмата е избрана много стилно. Много добре си пасват авангардният, полистилен и гротескен Шнитке и жизнерадостният Моцарт," отбеляза Цветелина Кръстева. "С голямо нетърпение очаквам да чуя нашия именит цигулар Светлин Русев в ролята на виолист. Той ще свири виолова партия."
Репетиционният период за фестивалния оркестър е кратък. Музикантите получават нотите предварително, а след като се срещнат в Русе имат три дена за репетиции. "Прекрасно е да се видим, да работим заедно и да се справим с предизвикателството да направим концерт за толкова малко време."
"Маестро Емил Табаков умее много добре да балансира сериозността на това, което прави с ведрото отношение," каза Кръстева за работата си с големия български диригент. "Голяма класа и в същото време много земен. Не усещаш бариера, напротив - той се раздава максимално, а в същото време респектира. Винаги намира начин да се пошегува и да разведри обстановката, но и да изисква."
Откриването на "Мартенски музикални дни 2023" на 16 март е със световната премиера на композираната от Емил Табаков музика към балета "Калиопа", посветен на родния му Русе. Либретото на балета, което е написано от някогашния балетен артист от балетната трупа на Русенската опера Александър Малчев, разказва любовната градска легенда за красавицата Калиопа.
В 62-рото издание на Международния фестивал „Мартенски музикални дни", който ще се проведе от 16 март от 2 април, ще се включат над 700 участници от девет страни. Програмата на сценичния форум включва 27 събития.
/ТС/
news.modal.header
news.modal.text