site.btaНа 140-я си рожден ден с обществена дискусия Варненската библиотека търси връзката между технологиите и книжовните средища


На 21 март – деня, в който Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“ във Варна чества своята 140-годишнина, в крайморския град ще се проведе дискусия, която ще търси връзката между новите технологии и книжовните средища, съобщи за БТА директорката й Радка Калчева.
Събитията, посветени на юбилея, ще текат през цялата 2023 г. Калчева припомни, че началото е поставено през февруари с представянето на електронното издание, посветено на нотопечатниците във Варна. Предстоящият форум на 21 март „Библиотеката – идея и реалност“, ще представи различни гледни точки за позицията на библиотеките в настоящето и отношенията им с технологиите. Гостите – представители на културни институции, академичните среди, млади хора от различни сфери, ще коментират още бъдещето на библиотеките.
На въпрос къде са допирните точки между книгите и новите технологии, Калчева посочи, че библиотеките е редно да са част от съвремието и да работят с новите реалности. Според нея Варненската културна институция изцяло се вписва в модерното ежедневие. Тя припомни, че библиотеката има чатбот вече 3 години. Виртуалният помощник-библиотекар, наречен Ели, бе особено полезен по време на пандемията, но и сега неговите услуги са много търсени, посочи Калчева. По думите й, много читатели задават въпроси чрез чатбота, и то извън работното време на библиотеката. Използването на технологиите не е самоцел, а улеснение за читателите и възможност за по-добра връзка с тях, допълни тя и припомни, че вече седем години варненската институция предлага различни електронни услуги – заявки за книги, презаписване, поръчки и т.н.
По случай 140-годишнината библиотеката ще представи на 21 март новото си издание - сборник за Антон Страшимиров, наречен „Като да е сън“. Калчева припомни, че Страшимиров е роден във Варна, а през миналата година се навършиха 150 години от рождението му. По случай 60-годишнината на Страшимиров в крайморския град е направено голямо тържество, като основен организатор е била библиотеката и тогавашният й уредник Добрин Василев. Сега, за 150-годишнината на писателя и 140-годишнината на институцията, излиза сборникът в негова памет, който включва три раздела, разказа още Калчева. В първия са негови спомени за Варна, вторият е с текстове за писателя от местни автори, а третият - с документи и факти от тази случила се във Варна негова 60-годишнина.
Честванията по случай празника на библиотеката включват и артистичен хакатон, който ще се проведе на 22 март. Тогава млади художници ще разхубавят читалнята с пано.
През април програмата ще бъде фокусирана върху децата, допълни Калчева. Инициативите ще бъдат свързани с Месеца на детската книга и Маратона на четящите хора. През есента пък е планирано представяне на изданието за Антон Страшимиров в електронен вариант, в който ще бъдат включени допълнителни материали, които не присъстват в книгата.
Работата с децата остава фокус за Варненската библиотека, допълни директорката й. Тя припомни, че през 2022 г. стартира инициатива за четене в детските градини, наречена „Пътуваща библиотека“. До малчуганите пътуват десет куфара с книги. Проектът е финансиран от министерството на културата, който обаче приключва през месец май тази година. Калчева се надява дотогава ведомството вече да разполага с бюджет и да отпусне средства за удължаване на варненската инициатива. Към пътуващите куфари има огромен интерес, а допълнителен ефект е, че се увеличава броят на записаните в Детския и средношколски отдел на Библиотеката, посочи тя.
Най-малкият ни читател е една прекрасна малка дама – Габриела, на 7 месеца, разказа още директорката. Тя уточни, че много родители вече търсят в библиотеката специализираните издания за работа с най-малките бебета. Калчева каза, че сред акцентите в тяхната работа е и приобщаването на украинските деца, живеещи във Варна. За преодоляването на езиковата бариера им помага дама, родена в Украйна, но живееща от 30 години у нас.
Регионалната библиотека е създадена от „Варненската Книжевна дружина” през 1883 г. с щедри дарения на видни общественици и родолюбци от града. Сред основателите са Кръстю Мирски, Харалан Ангелов, Никола Живков, Панайот Кърджиев, Михаил Колони и др. От 1887 г. е Градска общинска библиотека, а с държавен указ от 22 юни 1966 г. носи името на големия български поет Пенчо Славейков. С постановление на Министерски съвет от 28 юли 2000 г. е обявена за Регионален културен институт.
Днес във фондовете й се съхраняват много ценни издания. До сега за най-стари са посочвани „Нумизматичен сборник“ на латински език от 1695 година, а на български език – ръкописен бележник на свещеник Дионисий от Килифарево, започнат през 1784 година и дописван до 1929 година от неговите наследници. Сега, с ново дарение, библиотеката вече съхранява книга от 1687 година. Тя тепърва ще бъде представена пред широката общественост. Книгата е на латински език и е посветена на Александър Македонски.
/ХТ/
news.modal.header
news.modal.text