site.btaВ Плевен ученици от седем гимназии се включиха в честването на 140-ата годишнина от Сръбско-българската война
В Плевен ученици се включиха в честването на 140 години от Сръбско-българската война от 1885 г. Инициативата бе на Сдружение „Артилерия – ген. Владимир Вазов" и се състоя в салона на Военния клуб.
В салона се събраха младежи от седем плевенски гимназии. Техни връстници от Професионалната гимназия по механоелектротехника, ръководени от учителя си по история Николай Йонов, представиха специално създадена презентация за войната, избухнала след Съединението на Княжество България и Източна Румелия от 6 септември 1885 г.
„Наш приоритет е по повод значими годишнини от българската история да ангажираме учениците, за да запазим в тях обичта към родината, да им помогнем да обогатят знанията си и да научат повече за славните победи на българските воини", каза пред БТА председателят на Управителния съвет на сдружението о.з. подполк. инж. Радослав Георгиев. Той припомни, че организацията традиционно провежда патриотични конкурси, концерти и фестивали за децата и младежите в региона.
„През тази година организирахме рецитаторски конкурс за второкласници, а третокласници и четвъртокласници се включиха в състезание по краснопис. Най-масовите инициативи на сдружението ни бяха Пролетните ученически фолклорни празници и конкурсът за народна песен за приза „Плевенско славейче", посветен на оперната прима Гена Димитрова", допълни Георгиев.
Участниците в днешното събитие на сдружението ще бъдат отличени по повод Деня на артилерията и ракетните войски в Българската армия, който се чества на 11 март.
/ХК/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина
