site.btaДнешният празник насочва вниманието към основната клетка на обществото – семейството, каза отец Петър Стефанов от Благоевград
Днешният празник Въведение Богородично и Денят на православната християнска младеж и семейство насочва вниманието на хората към основната клетка на обществото – семейството, каза за БТА отец Петър Стефанов от благоевградския храм „Въведение Богородично“. Свещеникът посочи, че Бог благославя любовта на двама души със светото венчание, а въз основа на тази любов Господ ги възнаграждава с наследие, с деца, което вече е и голямата отговорност. Всеки един родител следва да посее онези зрънца, които да бъдат благоприятна почва при възрастването на всяко дете, което нататък да бъде отговорен човек, посочи свещеникът.
Най-голямата църква в Благоевград „Въведение Богородично“ днес отбелязва своя храмов празник. От сутринта храмът се изпълни с миряни, а църковното настоятелство бе подготвило за празника плодове и мекици за всеки, дошъл на службата или да запали свещичка.
В храма, който преди година чества своята 180-годишнина, от известно време тече ремонт. Реставратори работят върху стенописите, но тази дейност е дългосрочна, защото тяхната площ е голяма, а работата може да се върши само от специалисти, посочи отец Петър. Той допълни, че ремонтът не оказва влияние върху дейността на храма.
Част от средствата, необходими за реставрацията на стенописите на централния храм на Благоевград, са осигурени със съдействието на Община Благоевград, а другата част са църковни средства, каза още отец Петър. За БТА кметът на Благоевград Методи Байкушев посочи, че преди две години финансовото министерство е отпуснало сума от 300 хиляди лева, с които да бъде започнато обновлението на храма в квартал „Вароша“.
„Реставрирането на стенописите, които толкова дълго време са били изоставени, наистина отнема много време, трудно е и с майсторите, но виждам, че се напредва, така че съм много щастлив. Точно на празника видяхме част от стенописите в добър вид, какъвто мисля, че много малко благоевградчани въобще са виждали", посочи Байкушев.
По думите на кмета днешният ден, в който близо двувековната църква в Благоевград отбелязва храмовия си празник, в широк смисъл го прави и празник на града. Затова именно днес запалваме коледните светлини, защото искаме да използваме този символ, допълни Байкушев.
Запалването на празничните светлини в Благоевград е свързано с богата програма, която започва тази вечер от 17:30 часа на централния площад „Георги Измирлиев“. Светлините ще запали самият Дядо Коледа, а вечерта програмата ще продължи с концерт на певците Михаела Маринова и Дичо.
Празничната програма ще продължи на 22 ноември с концерт „За семейството“, в който ще участват хорове от Благоевград и Пловдив.
/ТЙ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина
