site.btaЦените на производител в промишлеността в България растат със 7,3 на сто през юни на годишна база, сочат данни на НСИ


Общият индекс на цените на производител в промишлеността през юни 2025 г. е със 7,3 на сто над нивото от юни 2024 година. Ръст на цените е регистриран при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - с 16,9 на сто, в добивната промишленост - с 15,8 на сто, както и в преработващата промишленост - с 8,2 на сто, съобщи Националният статистически институт (НСИ).
Общият индекс на цените на производител през юни 2024 г. е бил с 0,3 на сто под нивото от същия месец на 2023 година, сочи справка в НСИ, като намаление е било отчетено при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - с 10,7 на сто, а увеличение - в добивната промишленост - с 11 на сто, и в преработващата промишленост - с 2,6 на сто.
Индексите на цените на производител измерват средното изменение на цените на промишлените продукти, произвеждани и продавани от българските предприятия. Те могат да се разглеждат като ранен измерител на инфлацията.
Общият индекс на цените на производител в промишлеността се понижава с 0,2 на сто през юни 2025 г. спрямо предходния месец. По-ниски цени се наблюдават в добивната промишленост - със 7,1 на сто, както и при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - с 0,6 на сто, докато в преработващата промишленост е отчетено увеличение - с 0,3 на сто.
Справка в НСИ сочи, че през юни миналата година общият индекс на цените на производител се е понижил с 0,4 на сто на месечна база.
/ВЙ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина