site.btaБългарската петролна и газова асоциация предлага съкращаване на срока за контрол на цените във връзка с въвеждането на еврото от 18 на 3 месеца


Предлаганият срок от 18 месеца за практическа регулация на цените и контролирането им, свързано с въвеждането на еврото, е прекалено дълъг, посочва Българската петролна и газова асоциация (член на Българската стопанска камара) в своето становище по проекта за промени в Закона за изменение и допълнение на Закона за въвеждане на еврото в Република България и предлага неговото намаляване. Законопроектът беше приет на първо четене от парламента в средата на миналата седмица.
Становището е адресирано до председателя на Народното събрание, министър-председателя, министъра на финансите и председателя на парламентарната Комисия по бюджет и финанси и е публикувано на интернет страницата на Камарата.
Практиката в страните, приели европейската валута, показва, че минималната инфлация, породена от замяната на платежните средства, се случва рамките на първите два месеца след въвеждането й, посочват от Асоциацията и изтъкват, че за да се избегне евентуално предварително повишаване на потребителските разходи има известна логика да бъдат проследени тенденциите и в месец декември, който ще предшества промяната. В тази връзка организацията предлага срокът за извършване на контрол върху евентуално необосновано повишение на цените да бъде намален на месец преди въвеждане на еврото и два месеца след реалната замяна на валутата или общо три месеца.
В становището се заявява, че "БПГА ясно застава на позиция, че този важен за страната момент не следва да бъде използван за необосновано повишаване на цените на стоки и услуги... Пазарът на горива е доказателство, че единствено свободната конкуренция може да предотврати нежелани икономически феномени".
Сред другите предложенията на Асоциацията са: по-широка дефиниция за "обективни икономически фактори", гаранции за защита на търговската тайна при проверки, пропорционални санкции вместо фиксиран процент от оборота, изключване на горивата от обхвата на извънредни регулации.
Пълният текст на становището може да бъде открит тук.
В предлаганите от правителството промени в Закона за въвеждане на еврото има крайни антипазарни мерки. Те нито са обсъждани с работодателските организации и бизнеса, нито има изготвена оценка на тяхното въздействие, написаха в своя позиция на 15 браншови организации в края на миналата седмица.
От Сдружението за модерна търговия също съобщиха, че се надяват позициите на организацията по Законопроекта да бъдат възприети и проектът на нормативен акт да бъде изцяло преосмислен на основата на детайлна оценка на въздействието и оценка на съответствието му с европейското и българското право.
/ЕС/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина