site.btaМанипулирането на курса на юана подхранва разрастването на търговския дефицит на еврозоната с Китай, показва проучване на германски икономисти


Европейските компании са подложени на нарастващ натиск поради предполагаема валутна манипулация от страна на Китай с цел поддържане на слаб юан, според проучване на Германския икономически институт (IW), съобщават от "Ройтерс" (Reuters). Същевременно, лидерите на ЕС се готвят за среща на върха в Пекин с цел разрешаване на търговските спорове. Курсът на юана спрямо еврото е останал стабилен през последните години, въпреки значителните промени в по отношение на разходите между Европа и Китай, което предполага вероятна валутна манипулация от страна на централната банка на азиатската държава, заяви Юрген Матес, автор на проучването.
Изключително ниските цени, които поддържа Китай, означават, че все повече европейски компании се снабдяват с междинни стоки от Китай, което допринася за деиндустриализацията на континента, каза той, призовавайки ЕС да предприеме действия. "Изкуствено ниските цени в Китай, дължащи се на подценяването на юана, са просто прекалено привлекателни", каза Матес.
Компаниите, които не се снабдяват с междинни стоки от Китай, ще загубят пазарен дял в полза на конкурентите си, които "използват ценовите предимства на Китай".
Китайската централна банка не отговори веднага на искането за коментар, допълва Ройтерс.
Лидерите на ЕС пристигат в Пекин за среща на високо равнище с Китай, като и двете страни се стремят да разрешат търговските спорове на фона на по-широката несигурност в световната търговия. В отговор на обвиненията в манипулиране на валутата, Китай в миналото заяви, че се ангажира да прилага режим на регулиран плаващ валутен курс, основан на пазарното търсене и предлагане.
Проучването идва в момент, в който европейските компании са под натиск от скока в китайския износ, пренасочен от САЩ, и от поскъпването на еврото спрямо долара в резултат на търговската политика на американския президент Доналд Тръмп, казват икономистите. На този фон производствените цени в Германия и еврозоната са се повишили от 2020 г. поради прекъсвания във веригата на доставки и енергийната криза, докато цените в Китай почти не са се променили.
Въпреки това валутният курс почти не се е променил, което е довело до реално поскъпване на еврото спрямо юана с над 40 процента между началото на 2020 година и пролетта на 2025 година и до задълбочаване на търговския дефицит на еврозоната спрямо Китай, показва проучването. Обикновено по-високите вносни покупки от еврозоната биха подсилили юана, тъй като това повишава търсенето на валутата, но това не се е случило, сподели Матес.
Президентът на САЩ Тръмп определи Китай като валутен манипулатор по време на първия си мандат. Министерството на финансите отмени тази оценка през януари 2020 година, когато китайски представители пристигнаха във Вашингтон, за да подпишат търговско споразумение със САЩ. Миналия месец САЩ отправиха отново строго предупреждение към Китай, като заявиха, че Пекин се отличава сред ключовите търговски партньори "с липсата на прозрачност по отношение на валутната си политика и практики". Властите в Китай отговориха, че поддържат "мултилатерализма и зачита многострання консенсус", че са ангажиран с поддържането на стабилен обменен курс на ренминби (юан) и че не би "се ангажирал с девалвация на валутата" за да спечели търговски предимство.
Юрген Матес добави, че поведението на китайската централна банка е "изключително непрозрачно". При коригирането на валутния курс на юана, който може да варира само в тесни граници, централна роля играе връзката с долара, както и валутна кошница, каза той. "Но как точно се прави това, никой извън Китай не знае", каза той, а еврото е "косвена жертва".
/СЛС/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина