site.btaKанадският бойкот на американските спиртни напитки вреди на продажбите на алкохол в по-широк мащаб, казва търговска група


Бойкотът на канадските провинции на американските спиртни напитки в рамките на търговския спор със САЩ е довел до рязък спад в продажбите им. Същият ефект се усеща и при други вносни и местни спиртни напитки в цялата страна, според канадска търговска група за алкохол, събщават от "Ройтерс" (Reuters).
Анализ на "Спиритс Канада" (Spirits Canada) показва понижаване на продажбите на американски спиртни напитки в Канада с 66,3 на сто в периода от 5 март, когато провинциите обявиха, че ще спрат да предлагат тези продукти в магазините на дребно, до края на април. Групата, представляваща канадските производители и търговци на дестилирани спиртни напитки, заяви, че общите продажби на спиртни напитки в Канада са спаднали с 12,8 на сто през същия период.
"Северноамериканският сектор на спиртните напитки е силно взаимосвързан като незабавното и продължаващо премахване на всички американски спиртни продукти от канадските рафтове е дълбоко проблематично за производителите на спиртни напитки от двете страни на границата", заяви Кал Брикер, президент и главен изпълнителен директор на "Спиритс Канада".
Няколко канадски провинции спряха продажбите на американски спиртни напитки от магазините за алкохол в отговор на наложеното от президента на САЩ Доналд Тръмп мито от 25 на сто върху определен внос. Съвсем наскоро заплахата на Тръмп да наложи 35 процента мито върху канадски стоки от 1 август породи опасения за ескалираща търговска война и започна да придава популярност на движението "Купувай канадско" сред потребителите и бизнеса.
В началото на март производителят на "Джак Даниелс" (Jack Daniel's) "Браун-Форман Корп" (Brown-Forman Corp BFb.N) нарече премахването на американски бърбън и уиски от канадските магазини за алкохол по-лошо от ответните тарифи на Канада и го определи като непропорционален отговор на налозите на Тръмп. Според "Спиритс Канада" продажбите на американски спиртни напитки в Онтарио, най-големия канадски пазар на спиртни напитки, са спаднали с 80 на 100, след като продуктите са били премахнати от рафтовете. Оттогава две провинции - Албърта и Саскачеван - са възобновили продажбата на американски спиртни напитки, заяви групата. Решението за изтегляне на американските спиртни напитки е навредило на американските дестилатори, както и на канадските приходи, потребители и хотелиерски фирми, допълват от компанията.
/СЛС/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина