site.btaБританската банка "Барклис" е глобена с 42 млн. лири заради пропуски при управлението на риска от пране на пари


Службата за финансово поведение (FCA) глоби британския банков гигант "Барклис" (Barclays) с общо 42 млн. британски лири (56,3 млн. долара) заради лошо управление на риска от пране на пари, съобщи ПА Медия/ДПА. Надзорният орган заяви, че глобите са свързани с отделни пропуски, свързани с компаниите "УелтТек" (WealthTek) и "Стънт енд Ко." (Stunt & Co.).
Регулаторът наложи глоба на "Барклис" в размер на 39,3 млн. британски лири за "неадекватно управление на рисковете, свързани с прането на пари, във връзка с предоставянето на банкови услуги на "Стънт енд Ко.", фирмата, управлявана от общественика Джеймс Стънт. "Барклис" не е събрала достатъчно информация след началото на отношенията си с бизнеса и не е извършила подходящ текущ мониторинг, според FCA.
Твърди се, че "Стънт енд Ко." е получила 46 800 000 британски лири от "Фоулер Олдфийлд" (Fowler Oldfield), "мултимилионна операция за пране на пари". Според британската служба "Барклис" не е разгледала правилно рисковете от пране на пари дори след като е получила информация от правоприлагащите органи за подозрения чрез "Фоулер Олдфийлд" и след като е научила, че полицията е извършила обиск в двете фирми. През март Джеймс Стънт беше оправдан за участие в заговор за пране на пари на стойност 200 млн. британски лири.
Междувременно "Барклис" беше глобена с 3,1 млн. британски лири, след като не е проверила дали е разполагала с достатъчно информация, за да оцени риска от прането на пари, преди да открие клиентска сметка на вече фалиралата фирма за управление на богатство "УелтТек", съобщи FCA. От органът добавят, че банката не е забелязала липсата на разрешение от надзираващия орган за "УелтТек"да държи пари на клиенти, преди клиентите да депозират 34 млн. британски лири в сметката на фирмата. "Барклис" се съгласи да извърши доброволно плащане в размер на 6,3 млн. британски лири на клиентите на "УелтТек", които са изправени пред недостиг на средства.
Тереза Чеймбърс, изпълнителен директор на отдел "Изпълнение и надзор на пазара" във FCA, заяви, че последиците от лошия контрол върху финансовите престъпления са съвсем реални, защото позволяват на престъпниците да изпират приходите от престъпленията си и на измамниците да подвеждат потребителите. Според нея, банките трябва да поемат отговорност и да действат незабавно, особено когато им бъдат съобщени очевидни рискове. Тя добави, че в първия от тези случаи "Барклис" си е осигурила значително намаляване на глобата благодарение на широко сътрудничество при разследването и на доброволно плащане на засегнатите потребители.
/ИЦ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина