site.btaСпас Стамболски, БТА Паралели: Нека запазим спокойствие и приемем влизането в еврозоната за нормално


Днес - само три дни след като България бе одобрена за 21-вата членка на еврозоната - дойде и новината, че "Стандард енд Пуърс" и "Фич" повишават дългосрочния кредитен рейтинг на България в чуждестранна валута на "BBB+" със стабилна перспектива. Това според Спас Стамболски, старши отговорен редактор в дирекция "Икономика" на Българската телеграфна агенция (БТА), е знак, че България ще бъде по-разпознаваема на международните финансови пазари.
"Оценката за нас от хората, които взимат решения дали да инвестират в България, ще бъде по-благоприятна", каза Спас Стамболски в интервю за подкаста БТА Паралели. По думите му влизането на България в еврозоната е не само край на 20-годишен процес, а начало. "България има какво още да направи в своя път напред. Тези две рейтингови агенции казват, че за да продължат да повишат кредитния ни рейтинг, са необходими структурни реформи, стабилност в политическата система. Това е от решаващо значение", каза още той.
Спас Стамболски се завърна снощи от Страсбург, където беше специален пратеник на БТА за сесията на Европарламента, който гласува във вторник в подкрепа на присъединяването на България към еврозоната от 1 януари 2026 г.: 531 гласа "за", 69 "против" и 79 "въздържали се". Впечатлението му е, че е имало емоции, но по-обрани за разлика от предишни години при падането на визите или влизането на България в НАТО, когато имаше сълзи в очите на тогавашните български външни министри. Интересното сега е било, че докладчикът за еврото – българската евродепутатка Ева Майдел – е разказала личната си история: не е очаквала тя, която като ученичка вижда хиперинфлация през 1996/97, да може да обяви новината за еврото.
И за самия Спас влизането на България в еврозоната има личен момент: в деня на взимането на решението на Европарламента, той е там с фланелка, на която се виждат български евромонети. Отпечатал си я предварително и я нарича "продукт на моята лична емоция", защото помни хиперинфлацията и как учителските заплати на родителите му едва стигат да покрият елементарните нужди.
Поглеждайки към днешния ден, Спас Стамболски казва, че в месеците след нашето влизане е много важно хората да го приемат спокойно и нормално. "Мисля си, че валутата не е толкова важна. Важно е как създаваш стойност. Създаването на стойност става с работа, с идеи, с иновации, с решения", обяснява той. Убеден е, че еврото не е начинът, който ще ни направи по-богати или по-бедни. "Ако ние съумеем да сме адекватни на икономическата реалност, ще успеем да създаваме стойност, която да бъде олицетворявана с някакъв паричен знак. Това, че е евро, е добре: то е "интернетът на парите" в Европа", казва Спас Стамболски.
"Без излишни емоции". Това каза управителят на БНБ Димитър Радев в интервю със Спас Стамболски за БТА на въпрос как приема последните решения за приемането на България в еврозоната. Работата по еврото тепърва предстои и първата стъпка, предприета тази седмица, е сеченето на евромонети с българска страна. На евромонетите остава нещо българско: ще пише "стотинки". Но и нещо се връща: на страничната част на монетата от 2 евро ще бъде написано "Боже пази България". Наблюдателното редакторско око на Спас забелязва, че няма запетая, защото не е "Боже, пазИ България", а е съобщителното "Боже пАзи България".
Спас Стамболски всъщност е инженер по образование, завършил Техническия университет, с интерес към техниката и практическите науки. Въпреки техническата си насоченост семейната му среда - с родители филолози и разговори за литература - постепенно го тласва към журналистиката. Покана от приятел да отиде в някогашния вестник "Пари" променя курса му на живота му. Журналистиката се превръща за него в "краста" или страст. Освен в агенцията, работил е във вестник, сайтове и телевизия. Запитан кое е неговото нещо, казва категорично "БТА".
Журналистиката за Спас Стамболски е също и постоянство, доказано от личната му история как е стигнал до първото си интервю с управляващия директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева в Казахстан въпреки първоначалния отказ и строгата охрана. "Понякога "не" не е окончателен отговор, а само пречка по пътя към новината", казва Спас. Съветът, който дава на младите, е кратък и ясен: "Да се съмняват".
Глейдайте целия епизод в Ютуб, слушайте в СаундКлауд
/ЕС/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина